Telefon komórkowy LG P970 "Optimus Black" działający pod kontrolą systemu operacyjnego Android 2.2 "Froyo".
Pojemnościowy ekran dotykowy wykonany w technologii IPS LCD, 480 na 800 pikseli
Łączność: GSM (GPRS, EDGE), 3G (HSDPA, HSUPA), WiFi (802.11 b/g/n), BlueTooth 2.1 EDR+A2DP
Pamięć: 512MB pamięci operacyjnej, 2GB pamięci masowej
System operacyjny: Android 2.2 "Froyo" z nakładką LG Optimus
Wymiary: 122 na 64 na 9.2 mm, waga 109 g
Ekran: duży (przekątna 4 cale), jasny, wyraźne kolory, wysoka rozdzielczość (480 na 800 punktów), pokryty pancernym szkłem Gorilla Glass.
Waga: telefon jest lekki, waży 109g.
Konstrukcja telefonu i obudowa: solidna, plastikowa, ale jakby metaliczna w dotyku, łatwo ją zdjąć kiedy trzeba, ale osadzona pewnie.
Zmiany w interfejsie użytkownika: pracujący dla LG projektanci i programiści zastąpili standardowy wygląd systemu Android i uzupełnili go o swoje usprawnienia. W pasku powiadomień umieszczono funkcje realizowane niezależnymi widgetami - odtwarzanie muzyki, włączanie transmisji danych, czy trybu cichego. Z kolei dodatkowe widgety pozwalają na zarządzanie konfiguracją WiFi, czy pokazują ile danych zostało przesłanych z sieci komórkowej.
Klawisz gestów: z boku obudowy telefonu znajduje się oznaczony literą "G" tajemniczy klawisz, którego naciskanie nie daje pozornie żadnych efektów. Jednak po skonfigurowaniu pozwala on na uruchamianie funkcji telefonu jedną ręką, a podczas przeglądania stron internetowych, jego naciśnięcie powoduje powiększenie fragmentu strony zawierającego samą jej treść do szerokości ekranu.
Odporność na kontakt z rzeczywistością: podczas testu telefonowi kilkakrotnie zdarzyło się, łagodnie ale stanowczo, zetknąć się z twardymi elementami otoczenia. Nie były to drastyczne zderzenia - ale upuszczony z ręki telefon bez śladu zniósł upadek na panele podłogowe.
Klapka - mała rzecz a cieszy. W innych telefonach port USB jest nie osłonięty niczym, albo zamykany niezbyt wygodną zaślepką, którą łatwo urwać. Projektanci LG rozwiązali ten problem w bardzo pomysłowy sposób: port osłania umieszczona pod zewnętrzną obudową klapka, którą łatwo przesunąć paznokciem. Klapka pokazana jest na zdjęciu poniżej (kliknięcie w zdjęcie wyświetli powiększenie):
Pojemność baterii: przy użytkowaniu jako telefon bateria starcza na półtora-dwa dni, jednak podczas testu udostępniona została aplikacja Google Plus dla systemu Android, co spowodowało intensywne korzystanie z dostępu do Internetu. Jeśli telefon wykorzystywany jest jako smartfon, z częstym korzystaniem z sieci i aplikacji, pojemność 1500mAh (5,6WH) z trudem wystarcza na jeden dzień.
Aparat fotograficzny wydaje się najsłabszym elementem oprogramowania telefonu. Obsługuje się go dość niewygodnie - powiększeniem można operować za pomocą klawiszy głośności, ale zdjęcie zrobić można tylko przyciskiem wyświetlonym na ekranie. Po jego naciśnięciu aparat wydaje dźwięk, następnie dłuższą chwilę "myśli", następnie emituje nagrany dźwięk migawki i po następnej dłuższej chwili na ekranie pokazuje się zrobione zdjęcie. Brak wyraźnego wskazania, kiedy robienie zdjęcia jest zakończone, powoduje, że zdjęcie może zostać rozmazane przed poruszeniem telefonu, zanim jeszcze zakończy się fotografowanie. Po zrobieniu zdjęcia aparat zamierał też na dłuższy czas, jeśli włączone było oznaczanie zdjęć za pomocą GPS, albo jednocześnie grała muzyka z odtwarzacza.
Instalacja sterowników: aby telefon można było podłączyć do Windows XP, należy ściągnąć ze strony firmy sporą aplikację, zainstalować ją, uruchomić, podłączyć telefon, wybrać go z listy, tylko w ten sposób można zainstalować odpowiednie sterowniki. Aplikacja służy też do aktualizowania oprogramowania telefonu.
Brak domyślnych elementów systemu: udoskonalona przez LG klawiatura ekranowa działam, ale chwilami zachowuje się inaczej od domyślnej klawiatury Androida. Mimo, że system udostępnienia możliwość wyboru takich elementów, jedyną klawiaturą "do wyboru" była klawiatura udoskonalona, nie można włączyć sobie standardowej klawiatury androidowej.
Facebook by LG: na telefonie zainstalowane zostały aplikacje dostępowe do serwisów Facebook i Twitter opracowane przez programistów LG. O ile do aplikacji dostępowej do Twittera nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń, to aplikacja Facebooka wykazała się negatywnie. "Facebook by LG" pomija ustawienia dotyczące gier firmy Zynga i w strumieniu wiadomości wyświetla zablokowane w ?dużym? Facebooku zaproszenia do tych gier, oraz nie zamawiane przez użytkownika informacje o promocjach.
Tłumaczenie: dział weryfikacji lokalizacji oprogramowania przepuścił zabawny błąd w polskich komunikatach kalendarza, widoczny na zrzucie ekranu poniżej:
Android 2.2: telefon działa pod kontrolą systemu Android w wersji 2.2 (nazwa kodowa "Froyo"). To wersja o jedną starsza od aktualnego "Piernika" (2.3 nazywany "Gingerbread"). Programiści z LG obeszli wprawdzie pewne ograniczenia starszej wersji - telefon umożliwia rozmowy wideo w łączności 3G, podczas gdy oficjalna systemowa obsługa dwóch kamer pojawiła się dopiero w wersji 2.3. Jednak nie nadrobili oni wszystkich ograniczeń starszej wersji systemu. Czy aktualizacja do systemu w wersji 2.3 zostanie udostępniona - nie wiadomo.
* chcemy kupić telefon z systemem Android, któremu nie brakuje żadnej, aktualnie wymaganej przez rynek funkcji;
* chcemy kupić telefon pozwalający na swobodny dostęp do Internetu;
* chcemy kupić elegancki telefon dobrze leżący w dłoni.
* chcemy korzystać z wideokonferencji za pomocą Google Talk;
* musimy skorzystać z aplikacji niedostępnych dla systemu Android 2.2;
* szukamy taniego, prostego telefonu.
Do telefonu podchodziłem nieufnie, ale po kilku dniach okazał się przyjemnym w użytkowaniu, godnym zaufania kieszonkowym dostępem do Internetu. Wszystkie wymienione na poprzednich stronach niedopatrzenia nie psuły zbytnio komfortu użytkowania. W połączeniu z eleganckim wyglądem i nieprzesadnie wygórowaną ceną, otrzymujemy atrakcyjny internetowy smartfon, wart wzięcia pod uwagę przy wyborze nowego telefonu.
Janusz A. Urbanowicz, zdjęcia: Łukasz Cichy