Design jak brzytwa - ultracienki laptop Samsung 900X3A

Użytkownicy chcą komputerów nie tylko szybkich i wydajnych, ale i ładnych. Ku tym potrzebom wychodzi firma Samsung z luksusowym, lekkim i płaskim laptopem w awangardowej obudowie z czarnego aluminium.
Laptop Samsung 900X3A Laptop Samsung 900X3A Fot. Łukasz Cichy / Technologie.Gazeta.pl

O czym mowa?

Lekki, ultraprzenośny laptop Samsung 900X3A, wyposażony w dysk SSD, działający pod kontolą 64-bitowej wersji systemu Windows Home Premium.

 

Dane techniczne

 

Mikroprocesor: czterordzeniowy Intel Core i5 2537M, 3MB pamięci cache

Chipset: Intel HM65 z technologią Sandy Bridge, wbudowana karta graficzna Intel HD 3000

Ekran: 13,3 cala, 1366 na 768 punktów

Pamięć operacyjna: 4 gigabajty

Pamięc masowa: dysk stanu stałego (SSD) o pojemności 128GB

Łączność: Bluetooth 3.0, WiFi 802.11 b/g/n, gigabit Ethernet (przewodowy), USB 2.0, USB 3.0

System operacyjny: Windows Home Premium 64bit

Multimedia: mikrofon, głośniki z technologią SRS 3D, kamera do wideokonferencji (rozdzielczość 1,3 MP)

Czytnik kart MicroSD

Wymiary: 328,5 na 227 na 16,3mm

Waga: 1,31kg

laptop, Samsung, 900X3A

laptop Samsung 900X3A - porty laptop Samsung 900X3A - porty Fot. Łukasz Cichy / Technologie.Gazeta.pl

Co nam się podobało?

Wygląd komputera: pracujący dla Samsunga projektanci pokazali, że także sprzęt pracujący pod kontrolą Windows może wyglądać elegancko i nowocześnie, Obudowa komputera kształtem przypomina złożony na pół arkusz czarnego, szczotkowanego metalu.

Szybki start: zarówno start systemu, jak i budzenie komputera z uśpienia trwa dużo szybciej niż na starszych laptopach. To oczywiście też zasługa dysku SSD, szybszego od dysków talerzowych.

Podświetlenie klawiatury: w ciemnościach klawisze zapalają się biało-niebieskim światłem, dzięki czemu można wygodnie pracować w półmroku i ciemności.

Wydajność: procesor taktowany jest zegarem "tylko" 1.4 GHz, jednak dwa rdzenie i cztery dostępne potoki przetwarzania powodują, że laptop ma dużą wydajność, z zapasem wystarczającą na wszystkie typowe zadania osobistego komputera.

Pojemność baterii: producent obiecuje około 7 godzin pracy, w praktyce jest to mniej, w zależności od wykonywanych zadać 4-6. Jak na lekkiego, mocnego laptopa, to bardzo dużo.

laptop, Samsung, 900X3A

laptop Samsung 900X3A laptop Samsung 900X3A Fot, Łukasz Cichy / Technologie.Gazeta.pl

Co nam się nie podobało?

Trackpad: najsłabszy element komputera. Czarny, metaliczny trackpad pozbawiony wydzielonych pól odpowiadających klawiszom myszki. Firma zachwala podobne do dostępnych na laptopach Apple gesty odpowiadające różnym funkcjom (np przesuwanie zawartości ekranu za pomocą dwóch palców), jednak trackpad przede wszystkim działa niezbyt dokładnie, nie da się za jego pomocą wygodnie przesuwać ekranowych obiektów. Podobnie naciskanie w różnych punktach trackpadu mające odpowiadać naciskaniu klawiszy myszki, czasem działa, czasem nie. Przy korzystaniu z laptopa musieliśmy przeprosić się z zewnętrzną myszką - z gładzika na dłuższą metę korzystać się nie dało.

Jak widać na zdjęciu powyżej, ekran laptopa wygina się z łatwością. Szkoda, że luksusowy sprzęt nie daje poczucia solidności.

laptop, Samsung, 900X3A

laptop Samsung 900X3A laptop Samsung 900X3A Fot. Łukasz Cichy / Technologie.gazeta.pl

Nie wiemy co myśleć...

Ogon: porty komputera ukryte są w wysuwanych "skrzydełkach" z boków. Skrzydełka te są płaskie, port Ethernetu w standardzie RJ-45 nie mieści się tam. Prawdopodobnie z tego powodu złącze Ethernet podłączane jest dołączonym do zestawu zewnętrznym przewodem, podłączanym małą, specjalną wtyczką do komputera. Jeśli korzysta się z przewodowego Ethernetu, "ogon" łatwo zgubić, czy zapomnieć go ze sobą zabrać.

laptop, Samsung, 900X3A

laptop Samsung 900X3A laptop Samsung 900X3A Fot. Łukasz Cichy / Technologie.Gazeta.pl

Kupujemy?

Tak, jeśli...

 

* chcemy kupić eleganckiego, atrakcyjnego wizualnie laptopa;

* chcemy kupić laptopa o długim czasie pracy na baterii;

* chcemy kupić atrakcyjnego laptopa do celów biznesowych.

 

Nie, jeśli...

 

* szukamy taniego, prostego laptopa do prostych zadań;

* szukamy laptopa o dużych możliwościach rozbudowy;

* szukamy małego, taniego netbooka który zmieści się do każdej torby.

 

Samsung 900X3A swoim wyglądem wywoływał entuzjastyczne reakcje wśród obu płci, fachowcy docenią też moc obliczeniową. W polskich sklepach kupimy go za 5500-6500 złotych. Jego bezpośrednią konkurencją jest Macbook Air firmy Apple. Jak wypada porównanie?  Pozytywnie.

Jedyną poważną wadą dziewięćsetki jest trackpad. Pozostałe cechy czynią ją wygodnym, wydajnym, nowoczesnym komputerem osobistym, którego wygląd przypadnie do gustu zarówno kobiecie, jak i eleganckiemu mężczyźnie. Chętnie zamieniłbym na niego moją wysłużoną Toshibę Portege.

 

Janusz A. Urbanowicz, zdjęcia: Łukasz Cichy

laptop, Samsung, 900X3A

Więcej o: