Robienie beczki oraz inne żarty i sekrety Google'a

"Wpiszcie w google DO A BARREL ROLL" - taka wiadomość obiegła ostatnio internet. Co się dzieje z wyszukiwarką po próbie znalezienia takiego zdania? Coś bardzo niecodziennego...

To tak zwany easter egg (dosł. z ang. wielkanocne jajo). Jak podaje Wikipedia to: "różnego rodzaju nawiązania do rzeczywistości (również wirtualnej) zamieszczane przez twórców w swoich produkcjach. Mają najczęściej akcent humorystyczny. Mogą nawiązywać do filmów, literatury, sławnych postaci".

Google ma ich więcej, nie tylko w wyszukiwarce...
Do a barrel roll Do a barrel roll fot. Google

Do a barrel roll

Po wpisaniu w Google DO A BARREL ROLL wyszukiwarka, zgodnie z prośbą, wykonuje beczkę - manewr lotniczy.

Jest to nawiązanie do zdania z gry "Star Fox 64" na Nintendo 64, wypowiadanego przez towarzysza naszego pilota:

Z różnych dziwnych przyczyn (ach, Internet) ta fraza stała się niesamowicie popularna, powstała nawet piosenka i masa innych memów, o których kiedyś pewnie opowiemy w naszym cyklu Memotechnika, poświęconemu internetowym fenomenom. Teraz dołączyło do nich Google.

Ninja w Czytniku Google Ninja w Czytniku Google fot. Google

Ninja w czytniku RSS

Wygląda na to, że ktoś w Google lubi gry, bowiem kolejny easter egg też do nich nawiązuje. Wystarczy wstukać w otwartym oknie czytnika RSS sławny "Konami Code" (albo "Contra Code"), który użyty w grze "Contra" pozwalał na zdobycie 30 dodatkowych żyć:

Góra, góra, dół, dół, lewo, prawo, lewo, prawo, B, A

Pojawi się obrońca naszych kanałów RSS. Usunąć można go tym samym kodem.

Motywy iGoogle Motywy iGoogle fot. Google

Potwór z Loch Google

Ciekawostka - jeśli ustawicie sobie jakiś motyw w aplikacjach Google, to jest szansa, że będzie zmieniał się wraz z porami dnia. Dzięki temu, żeby zobaczyć potwora z Loch Ness nie trzeba od razu jechać do Szkocji. Wystarczy na swojej stronie iGoogle ustawić motyw "Beach" i spojrzeć na niego o... 3:14 w nocy. Wtedy, na 60 sekund, wynurza się legendarna "Nessie".

fot. Google
A czemu 3:14? Widać programista był miłośnikiem liczby Pi.

To nie wszystko. W nocy można także zaobserwować ciekawe zjawisko na poniższym motywie City Scape.

fot. Google

Jakie? Nie zdradzę, sprawdźcie. Albo wygooglajcie.

Google po klingońsku i w świńskiej łacinie Google po klingońsku i w świńskiej łacinie fot. Google

Wyszukiwanie po klingońsku

Google jest demokratyczne - twój język, nie musi być prawdziwy, by dało się w nim wyszukiwać. Nie musi być nawet językiem, może być grą językową. Dlatego wchodząc na www.google.com/intl/xx-klingon/ da się szukać wyników po klingońsku, a pod adresem www.google.com/intl/xx-piglatin/ jest wyszukiwarka posługująca się świńską łaciną.

Google Earth Flight Simulator Google Earth Flight Simulator fot. Google

Polataj nad ziemią w Google Earth

Programiści Google mają chyba za dużo wolnego czasu. Jak inaczej wytłumaczyć ukrycie symulatora lotu w programie z modelem ziemi. A uruchomienie jest banalnie proste. Wystarczy uruchomić Google Earth i nacisnąć Ctrl+Alt+A (Command+Option+A na Macu)

A następnie wybrać samolot:

fot. Google

Jak wygląda oraz jak go uruchomić zobaczycie też w poniższym wideo - a kiedyś do takiej grafiki potrzebna była osobna gra:

Wielkie Pytanie o Życie, Wszechświat i całą resztę Wielkie Pytanie o Życie, Wszechświat i całą resztę fot. Google

Wielkie Pytanie o Życie, Wszechświat i całą resztę

Czy Google wie wszystko? Prawie, bowiem zna odpowiedź na Wielkie Pytanie o Życie, Wszechświat i całą resztę.

Co to za pytanie? Wiki podpowiada:

Ultimate Question of Life, the Universe, and Everything (inne tłumaczenie to: Ostateczne Pytanie dotyczące Życia, Wszechświata i Całej Reszty) zostało zadane przez wybitnie inteligentne istoty z innego wymiaru (znane ludziom jako Myszy) wysoce wyrafinowanemu komputerowi, skonstruowanemu wyłącznie na tę okazję: Deep Thought (Głęboka Myśl). Po siedmiu i pół milionach lat skomplikowanych obliczeń Deep Thought udzielił odpowiedzi, dotyczącej Życia, Wszechświata i Całej Reszty.

Picasa i misie Picasa i misie fot. Google

Zwierzęcy magnetyzm Picasy

To jeden z dziwniejszych easter eggów - bo właściwie nie wiadomo do czego. Chociaż można wysnuć pewną teorię. W Picasie często trzymamy zdjęcia najbliższych. I gdy na nie patrzymy, zaczynamy tęsknić oraz robi nam się smutno. Wtedy naciskamy Ctrl+Shift+Y i pojawia się pluszowy miś. Mało? Naciśnijcie znowu, aż cały ekran przysłoni pluszowa słodycz.

Pegman, Google Streets Pegman, Google Streets fot. Google

Wiele wcieleń ludzika z Google Streets

Mało kto wie, że żółty ludzik, którego ustawiamy na mapie, żeby zobaczyć podgląd ulicy, nazywa się Pegman. Z okazji różnych świąt Google zmienia jego wygląd - w Walentynki stał na sercu, zamiast na zielonym znaczniku; czasem staje się śniegowy bałwanem, a czasem wiedźmą. A gdy postawimy go na Telegraph Avenue w Berkeley w Kalifornii, zmienia się w hipisa w tęczowej koszuli.

Google Gravity Google Gravity fot. Google

Włącz grawitację w Google

Nawet tak potężne narzędzie jak Google musi ulec prawom fizyki. Wpisz w wyszukiwarkę google gravity i naciśnij przycisk "Szczęśliwy traf" (trzeba wyłączyć wyszukiwanie na bieżąco w opcjach albo kliknąć w ten link na prawo od wyników wyszukiwania).

Google Ascii Art Google Ascii Art fot. Google

Sztuka Ascii

Programiści w Google muszą lubić nie tylko gry komputerowe, ale też grafikę typu ascii, w której obrazy tworzy się z rzędów znaków tekstowych. Jeśli wyszukacie hasło ascii art logo Google też przyjmie taką formę.

Google Tilt Google Tilt fot. Google

Krzywe Google

Wpisz w wyszukiwarkę tilt lub askew i spróbuj nie przechylać głowy i nie poprawiać monitora.

Więcej o: