To dość zaskakujące, że autorem najlepszego mobilnego klienta pocztowego na smartfony z Androidem i iOS jest... Microsoft. Takie są jednak fakty. Gdy zainstalujesz na swoim telefonie aplikację giganta z Redmond, to nigdy nie powrócisz do Gmaila.
Intuicyjna obsługa, przejrzysty design, integracja z wszelkimi możliwym usługami sieciowymi (Gmail, OneDrive, GoogleDrive, Dropbox, iCloud, Office 365 etc.), wbudowany kalendarz i doskonały system zarządzania załącznikami. Zalety Outlooka można wymieniać bez końca. Świetnie sprawdza się również priorytetowa skrzynka odbiorcza, która dokładnie selekcjonuje najważniejsze dla nas maile, na podstawie naszych wcześniejszych wyborów.
Cena: darmowa
Agar.io to jeden z największych internetowych fenomenów 2015 roku. Tytuł, którego twórcą jest brazylijski deweloper Matheus Valadares, początkowo został wydany jako gra przeglądarkowa. Gigantyczna popularność, jaką w ciągu dwóch miesięcy zyskało Agar.io, sprawiła, że już w lipcu gra doczekała się również wersji na urządzenia mobilne.
Na czym polega fenomen Agar.io? Przede wszystkim na jej prostocie, banalnym zasadom i niezwykłej grywalności. W grze sterujemy niewielką "kulką", a naszym zadaniem jest zdobywanie punktów, które sprawią, że staje się ona coraz większa. Możemy to zrobić na dwa sposoby: zbierając rozrzucone po całej planszy "kropki" lub "wchłaniając" innych - mniejszych od siebie graczy. Jeśli jednak to my zostaniemy "wchłonięci" przez większego przeciwnika - gra dobiegnie końca. W Agar.io możemy grać zarówno w trybie jednego gracza, jak i w kooperacji z innymi. Ciekawym bonusem jest możliwość personalizacji swojej "kulki".
Agar.io odegrało ważną rolę podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych w Turcji. Gracze nadawali swoim "kulkom" nazwy wyrażające ich poglądy polityczne. Również sami partie polityczne wykorzystywały grę jako element prowadzonej przez siebie kampanii wyborczej.
Cena: darmowa
SwiftKey Keyboard to inteligentna klawiatura ekranowa, dzięki której pisanie SMS-ów, maili i innych wiadomości staje się prostsze, szybsze i zdecydowanie bardziej intuicyjne. Aplikacja zawiera funkcje autokorekty i podpowiadania słowa w ponad 60 językach - oczywiście jest wśród nich język polski. Możemy wybierać z ponad 30 motywów i układów klawiatury dostosowanych do różnych rodzajów i rozmiarów mobilnych urządzeń z Androidem.
Cała "magia" SwiftKey polega na tym, że klawiatura uczy naszego stylu pisania i bardzo często podpowiada słowa, których chcemy użyć. Kij ma jednak dwa końce. Korzystając z aplikacji, niemal automatycznie dajemy jej dostęp do wszystkich informacji, które wprowadzamy do naszego smartfona. Osoby, którym zależy na zachowaniu prywatności swojej korespondencji powinny więc dobrze zastanowić się przed wciśnięciem przycisku "Zainstaluj".
Cena: darmowa
Internauci mogą korzystać z dziesiątek, jeśli nie setek dostępnych komunikatorów. Dlaczego miliony z nich zdecydowały się na Snapchata? Odpowiedź jest prosta: aplikacja stworzona przez dwóch młodych amerykańskich deweloperów daje nam poczucie anonimowości. Nawet jeśli jest ona jedynie ułudą. Tzw. "Snapy" (zdjęcia z podpisami oraz krótkie filmy wideo) wysyłane za pośrednictwem Snapchata, po kilku sekundach "rozpływają się" w cyberprzestrzeni.
Z informacji przekazanych przez twórców aplikacji wynika, że tylko w maju br. użytkownicy Snapchata każdego dnia wymieniali pomiędzy sobą 2 mld zdjęć i krótkich filmików. W listopadzie liczba ta wzrosła do 6 mld. Nie dziwi więc fakt, że swego czasu Mark Zuckerberg wyłożył na Snapchata 3 mld dolarów. Twórca Facebooka został jednak odesłany z kwitkiem. Trudno się dziwić. Wszystko wskazuje na to, że to, co najlepsze Snapchat ma jeszcze przed sobą.
Cena: darmowa
VLC to prawdziwy multimedialny kombajn, który doskonale poradzi sobie z obsługą większości formatów audio i wideo. To jedna z pierwszych aplikacji, którą powinniśmy zainstalować na naszym smartfonie z Androidem. Domyślne odtwarzacze oferowane przez producentów są bowiem - delikatnie rzecz ujmując - dość ubogie.
VLC obsługuje formaty MKV, MP4, AVI, MOV, Ogg, FLAC, TS, M2TS, Wv oraz AAC. Wszystkie kodeki są domyślnie zainstalowane. Nie trzeba więc zagłębiać się w odmęty internetu, w poszukiwaniu odpowiedniej wtyczki. Dodatkową zaletą aplikacji jest obsługa napisów. Odtwarzacz VLC jest całkowicie darmowy i nie wyświetla żadnych reklam. Czy można chcieć czegoś więcej?
Cena: darmowa
Święta to czas, gdy zapominamy o takich słowach jak "kalorie" i "kilogramy". Przy biesiadnym stole zdecydowanie folgujemy swemu łakomstwu. Jak nie przesadzić ze świątecznym obżarstwem? Z pomocą przychodzi aplikacja Lifesum - licznik kalorii.
Lifesum to osobisty wirtualny trener, który pomaga nam śledzić to co jemy i ile ćwiczymy. Dzięki temu możemy zmienić nasze nawyki żywieniowe i zrezygnować z tego, co niekoniecznie służy naszemu zdrowiu.
Aplikacja przyda się każdemu, kto chciałby stracić na wadze lub utrzymać właściwą sylwetkę. Korzystanie z Lifesum rozpoczynamy od stworzenia osobistego planu dietetycznego, którego powinniśmy dokładnie przestrzegać. Jeśli trochę odpuszczamy, to Lifesum przypomni nam o obowiązkach za pośrednictwem powiadomień.
Cena: darmowa
Fallout Shelter to jedyna - obok Agar.io - gra w naszym zestawieniu. Dlaczego właśnie dzieło Bethesdy zasłużyło na takie wyróżnienie? Bo to najlepsza i najbardziej kompletna gra mobilna 2015 roku. Potwierdzają to liczne branżowe nagrody i wyróżnienia zdobyte przez Fallout Shelter. Tytuł został zainspirowany takimi grami jak XCOM, SimCity czy Faster Than Light.
W Fallout Shelter wcielamy się w zarządcę jednego ze schronów na postapokaliptycznych pustkowiach. Rozgrywka polega na rozbudowywaniu naszej lokacji o kolejne pomieszczenia (stołówka, magazyn, zbrojownia etc.) oraz zaspakajaniu potrzeb mieszkańców. Co jakiś czas do schronu pukają "zagubione dusze", które możemy przyjąć do społeczności lub spławić. Mieszkańców możemy wysłać na misje zwiadowcze. Ponad wszystko, warto pamiętać o zagrożeniach zewnętrznych - bandyci i zmutowane stwory tylko czekają się, aby zaatakować nasz schron.
Cena: darmowa
Tej aplikacji nikomu przedstawiać nie trzeba. Jaki Facebook jest - każdy widzi. Na przestrzeni lat aplikacja na Androida doczekała się wielu usprawnień i nowych funkcji. Jedną z najważniejszych zmian było całkowite oddzielenie komunikatora Messenger, który jest teraz aplikacją niezależną, choć wciąż z Facebookiem powiązaną.
Integracja pomiędzy Facebookiem i Androidem bywa bardzo wygodna. Możemy zaimportować naszą listę kontaktów z serwisu wraz z numerami telefonów i adresami e-mail. Mała rada: jeśli nie chcecie sięgać po telefon co 3 minuty, to warto czasowo lub całkowicie wyłączyć opcję powiadomień. W pierwszym przypadku możemy to zrobić z poziomu samej aplikacji. Całkowite pozbycie się powiadomień wymaga natomiast wyłączenia tej funkcji w ustawieniach systemowych.
Cena: darmowa
Android ma wiele zalet, które zdecydowały o jego sukcesie. Jak każdy mobilny system operacyjny, ma jednak również swoje wady. Każdy użytkownik smartfona z OS-em Google'a zaobserwował, że po kilku miesiącach korzystania z urządzenia ma ono tendencję do "przycinania". System uruchamia się dłużej, aplikacje reagują wolniej na nasze polecenia, a my zastanawiamy się, jak to możliwe że smartfon z 2 GB pamięci RAM działa wolniej niż sprzęt sprzed 2-3 lat.
Wówczas naszą jedyną szansą jest całkowity reset urządzenia lub skorzystania z aplikacji Clean Master, która oczyści nasz system z "śmieci" - niechcianych plików i pozostałości po usuniętych aplikacjach. Jednocześnie Clean Master optymalizuje pamięć RAM, dzięki czemu aplikacje uruchamiają się szybciej. CM oferuje również całkiem przydatny manager plików.
Cena: darmowa