Android 4.0 jest coraz bliżej - oto, co musisz o nim wiedzieć

Android 4.0 Ice Cream Sandwich ma połączyć smartfonowe i tabletowe wersje mobilnego systemu operacyjnego Google. Teraz ogłoszono, że grupy inżynierów zajmujące się kolejnym dużym wydaniem Androida i Chrome będą ściślej współpracować. Czy oznacza to, że Chrome w końcu będzie domyślną przeglądarką w mobilnym systemie operacyjnym Google? Tego jeszcze nie wiemy; mamy już za to kilka informacji, czego powinniśmy spodziewać się po Androidzie 4.0.

Urządzenia z Androidem dostępne są w każdej postaci i formie. Mamy smartfony z Androidem i tablety z Androidem; czołgi sterowane Androidem i systemy zarządzania domem także z mobilnym systemem Google'a.

Koncern przede wszystkim dopuścił do powstania wielkiej dychotomii, między smartfonową a tabletową wersją systemu. Kolejny Android ma ponownie doprowadzić do ujednolicenia systemu. To pierwsza i najważniejsza cecha Androida 4.0 - ma być identyczny na wszystkich urządzeniach (pomijam tu kwestię aktualizacji poszczególnych wersji). To świetna wiadomość na początek dla deweloperów, którzy zajmują się tworzeniem aplikacji na urządzenia mobilne. Nie będą już musieli tworzyć dwóch wersji aplikacji (i na smartfony i na tablety), co może oznaczać, że aplikacji na tablety z Androidem będzie więcej i będą lepsze jakościowo.

Czy to oznacza, że Android 4.0 będzie napisanym całkowicie od podstaw nowym systemem, którego trzeba będzie się "uczyć" na nowo? Niezupełnie. Serwis TechRadar opublikował kiedyś zdjęcia urządzenia, wyglądającego na smartfona z kolejnym Androidem. Jeśli faktycznie były to oryginalne zdjęcia, to "czwórka" może być bardzo podobna wizualnie do Androida 3.0 Honeycomb .

Czego w takim razie możemy spodziewać się po smartfonach z Androidem 4.0? Serwis Boy Genius Report donosił swego czasu, że pierwszym smartfonem działającym pod kontrolą nowego mobilnego systemu Google'a będzie Nexus Prime, wyprodukowany przez Samsunga . Może się w nim znaleźć dwurdzeniowy procesor, wyświetlacz HD "potwornych rozmiarów" i że nie znajdziemy w nim fizycznych przycisków operacyjnych. Ice Cream Sandwich może mieć więc wysokie wymagania sprzętowe .

Wczesne plotki głosiły nawet, że w Androidzie 4.0 znajdzie się specjalna aplikacja rozpoznająca twarze i identyfikująca użytkowników . Zapowiadało się na wielką awanturę z obrońcami prywatności i wytykanie wszystkich nadużyć, do których może doprowadzić takie rozwiązanie, ale ostatecznie okazało się, że Google nie ma w planach aplikacji umożliwiającej rozpoznawanie twarzy , a wszelkie poprzednie doniesienia na ten temat były wyssane z palca.

Jeśli chodzi o aktualizacje systemu, to Ice Cream Sandwich ma - według zapowiedzi - rozwiązać problem opóźniających się aktualizacji systemu dla sprzętu różnych producentów. Serwis Gizmodo podaje, że Google zobowiązał producentów sprzętu, by przez 18 kolejnych miesięcy każde nowo wypuszczone na rynek urządzenie było w stanie "udźwignąć" najnowszą wersję Androida .

Kiedy Android 4.0 pojawi się na rynku? Google twierdzi, że Ice Cream Sandwich powinien być dostępny jeszcze w tym roku; mniej więcej w okolicach października lub listopada.

Więcej o: