Nowy, wspaniały Facebook? 5 najlepszych teorii o nadchodzących zmianach w serwisie

Na 22 września Facebook zaplanował swoją konferencję f8. Odbywać się będzie pod hasłem "Czytaj. Oglądaj. Słuchaj", a internetowi plotkarze donoszą, że będzie to najważniejsza konferencja serwisu od lat.

Serwis TechCrunch zapowiada, że zbliżająca się konferencja Facebooka będzie najważniejsza od 4 lat, czyli odkąd serwis wprowadził Platformę Facebooka, umożliwiającą zewnętrznym programistom tworzenie aplikacji i gier. Czego zatem możemy się spodziewać? Mamy kilka typów.

1. Usługa muzyczna Facebooka

Czyli połączone siły serwisu Zuckerberga z licznymi serwisami muzycznymi w Sieci . Jak pisaliśmy już wcześniej,

Serwis udostępni aspekt społecznościowy, użytkownicy będą widzieć czego słuchają ich znajomi, podobnie jak teraz robi to Last.FM. Według nieoficjalnych informacji sterowanie muzyką będzie następnym wyskakującym na stronie Facebooka okienkiem, podobnym do obecnego komunikatora Facebook Chat. Na bieżąco będzie też wyświetlana informacja, czego aktualnie słuchają nasi facebookowi znajomi.

W serwisie może pojawić się wbudowany odtwarzacz muzyki, dzięki któremu będzie można słuchać wybranych utworów nawet przeglądając różne strony na Facebooku.

2. Filmy i telewizja

Watch the Dark Knight on facebookWatch the Dark Knight on facebook fot. facebook

Tak, New York Times podaje, że muzyka ma być tylko jednym elementem nowej platformy medialnej. Drugim ma być wideo. Oznacza to, że z poziomu Facebooka będziemy mogli dzielić się filmami i produkcjami telewizyjnymi.

New York Post informował wcześniej, że na starcie usługi serwisami partnerskimi będą Netflix i najprawdopodobniej Hulu. Szkoda tylko, że oba te serwisy nie są dostępne w naszym kraju.

3. Chcę, czytam, słucham, oglądam

Fot. Gazeta.plFot. Gazeta.pl Fot. Gazeta.pl

Tegorocznej konferencji f8 przyświecać będzie motto "Czytaj. Oglądaj. Słuchaj", a serwis TechCrunch zauważa, że identyczne przyciski mogą pojawić się na Facebooku. Towarzyszyć im może również przycisk "Chcę". Jak widać z zapowiedzi dotyczących nowej platformy, takie przyciski mają sens. Z drugiej strony - budzą kilka pytań.

Co stanie się z przyciskiem "Like"? Czy straci na znaczeniu? Czy i jakie dane będą się wiązać z nowymi przyciskami? Czy np. "Czytaj" będzie połączony automatycznie z Amazonem lub Merlinem?

(Na marginesie zaznaczymy z pełną skromnością, że pomysł z przyciskami innymi niż "Lubię to" pojawił się już mniej więcej pół roku temu na Gazeta.pl).

4. Wielkie zmiany na profilach użytkowników

Serwis Mashable zapowiada, że na f8 zapowiedziane będą wielkie zmiany na profilach użytkowników, które mają zachęcić nas do "konsumpcji treści". Jakich treści? Tych związanych z punktem pierwszym, czyli nową usługą muzyczną.

Jedno ze źródeł, na które powołuje się Mashable twierdzi, że

Celem nowych profilów jest zatrzymanie na nich użytkowników przez dłuższy czas.

5. Sklep z aplikacjami

Kredyty Facebooka - waluta serwisuKredyty Facebooka - waluta serwisu Fot. Facebook

Legalne serwisy z muzyką i filmami w Sieci są najczęściej płatne. A dlaczego użytkownik Facebooka miałby być wypuszczany poza obręb ekosystemu Facebooka, gdzie do dyspozycji ma wszystko, ze specjalną walutą włącznie?

Tak, kolejnym nowym elementem serwisu może być wykorzystywanie Kredytów Facebooka także poza grami. Źródło na które powołuje się Mashable zauważa, że

Nowe profile są częścią większej całości, której celem jest wejście w społecznościowy e-commerce. Nie wiemy dokładnie na czym ma on polegać, ale słyszeliśmy pogłoski, że większego znaczenia mają nabrać Kredyty Facebooka. Słyszeliśmy także, że na f8 może zostać zaprezentowany sklep z aplikacjami.

Sklep z aplikacjami? Czy będzie to w końcu mityczny Projekt Spartan ?

Project Spartan to robocza nazwa nowej usługi, w której udostępniane będą mobilne aplikacje. Aplikacje udostępniane przez Facebooka, mają działać w przeglądarce internetowej Safari - na urządzeniach takich jak iPhone czy iPad. Nad aplikacjami dla Project Spartan pracować ma około osiemdziesięciu różnych deweloperów, wśród których znajdują się takie firmy jak Zynga.

6. Okruszki

Pomysłów i plotek dotyczących tego, co jeszcze może przedstawić Facebook na konferencji f8 jest dużo więcej. Może to być oficjalna aplikacja serwisu na iPada . Aplikacja przeznaczona wyłącznie do publikowania zdjęć ? Możliwe, że powstają, ale nie spodziewamy się zobaczyć ich na f8.

Konferencja Facebooka f8 odbędzie się 22 września.

Więcej o: