Facebook przechowuje usunięte przez użytkowników dane. Grozi mu za to kara

Metody gromadzenia poufnych informacji przed administratorów portali społecznościowych, przede wszystkim Facebooka, budzą liczne kontrowersje. Przypadki naruszenia prywatności nie pozostają bez echa, a użytkownicy należącej do Zuckerberga strony coraz częściej wysuwają wobec niej oskarżenia. Tak jak 24-letni austriacki student prawa Max Schrems.

Schrems poprosił w czerwcu Facebooka o przesłanie mu kopii wszystkich jego osobistych danych. Portal zastosował się do prośby i wysłał płytę CD zawierającą 1 200 stron danych, włączając w to kliknięcia "Lubię to", historię znajomych czy wpisy na czacie. I nie byłoby w tym nic szczególnie złego, gdyby nie fakt, że na płycie znalazły się też dane, które student ze swojego profilu usunął: m.in. prywatne wiadomości.

W konsekwencji Schrems dał początek inicjatywie o nazwie Europa kontra Facebook , w ramach której wysunął wraz z 21 studentami prywatne oskarżenia przeciwko praktykom portalu. Skargi dotyczą przechowywania przez Facebooka usuniętych przez użytkowników ( i nie tylko ich ) danych oraz usterek w warunkach korzystania z serwisu (Terms of Service).

Sprawą zainteresował się Irlandzki Komisarz Ochrony Danych, który polecił przeprowadzenie przed świętami Bożego Narodzenia audytu w międzynarodowej siedzibie Facebooka w Dublinie, która zajmuje się użytkownikami z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Jeśli okaże się, że portal naruszył irlandzkie prawa o ochronie danych, będzie musiał zmienić sposób zarządzania prywatnymi informacjami. W przeciwnym razie zostanie zobligowany do zapłacenia kary w wysokości 100 tys. euro (ok. 430 tys. złotych).

Mając na uwadze, że Facebook jest wart przeszło 250 miliardów złotych, to niewiele, więc firma może sobie pozwolić na zapłacenie kary. Niemniej jednak, prędzej czy później będzie musiała zmienić swoją politykę, bo to, jak obchodzi się z danymi użytkowników, jest po prostu niedopuszczalne.

[via VentureBeat ]

Więcej o: