Węgiel jest zły, ale nie ma alternatywy

Kiedy najbogatsze kraje świata robią wiele, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zużycie węgla, kraje rozwijające się wciąż mają na niego niepohamowany apetyt. Polska również

Chiny, Indie, RPA wciąż dynamicznie się rozwijają. Ten wzrost ma swoją cenę, a dużą jej część płaci nasza planeta.

Aż 90% energii w RPA pochodzi z węgla. Cornelis van der Waal, specjalista od energetyki, stwierdza bez ogródek:

W dzisiejszych czasach węgiel stał się dla naszego kraju przekleństwem. Nikt go nie kocha, ale kraj potrzebuje elektryczności. Chcielibyśmy czystej energii, jednak węgiel jest tani. Na tym etapie rozwoju to wszystko, na co możemy sobie pozwolić.

W ciągu nadchodzących 20 lat w afrykańskim kraju niewiele się zmieni - energia uzyskiwania będzie jedynie w 1/3 z innych źródeł. W okolicy Lephale powstaje właśnie kosztem 11 miliardów euro czwarta co do wielkości na świecie elektrownia węglowa. Marnym pocieszeniem zostaje fakt, że w porównaniu z tradycyjną elektrownią będzie wykorzystywać paliwo bardziej efektywnie i mniej uciążliwie dla środowiska.

Podobne złe prognoza dotyczą Indii, które w nadchodzącej dekadzie chcą wybudować aż 100 elektrowni węglowych, zwiększając tym samym ich udział w wytworzonej elektryczności z 55% do 65% w roku 2030.

Jedynie Chiny wdrażają nowe technologie, które wydatnie zmniejszają ilość emitowanych zanieczyszczeń i planują obniżyć ilość elektryczności wytwarzanej z węgla z 70% do 63 już w 2015. To wciąż bardzo dużo - w Europie z węgla uzyskuje się zaledwie 30% energii

Nic dziwnego, że organizacje ekologiczne biją na alarm.

Melita Steele, aktywista Greenpeace Africa, mówi

Budowanie elektrowni węglowych jest absurdalne w obliczu fatalnych następstw dla klimatu. Przyjazne dla środowiska metody spalania węgla po prostu nie istnieją. Jego stosowanie to jedno z najbardziej destrukcyjnych działań wymierzonych w naszą planetę. Rzeczywistą ceną używania węgla jest zniszczenie na każdym kroku.

Jak na tym tle prezentuje się Polska, wciąż zaliczana do gospodarek rozwijających się? Bardzo źle, około 90% energii elektrycznej w naszym kraju uzyskuje się właśnie z węgla, energetyka atomowa, zasilająca Europę w 30%, dopiero raczkuje. Elektrownie wodne, wiatrowe? Wytwarzają około 3% prądu.

Prognozy zawarte w raporcie OPEC są dla świata są bezwzględne. Pomimo przyjętych przez większość krajów zobowiązań do redukcji emisji dwutlenku węgla, emisja... wzrośnie o 43% do roku 2035. Paliwa kopalniane mają pozostać głównym źródłem energii.

A może jest nadzieja na czystsze spalanie węgla ?

Więcej o: