CES 2012: Samsung pewny swego - ma wyprzedzić Nokię

Południowokoreański gigant zdołał w ubiegłym roku zostać liderem w kwestii liczby dostarczonych na rynek smartfonów. W tym roku chce poszerzyć zasięg swojego sukcesu do wszystkich typów "słuchawek".

Nokii nie zawsze wiodło się tak, jakby tego chciała, ale nie zmienia to faktu, że od kilkunastu lat przewodzi rynkowi telefonów komórkowych. Ostatnio fińska firma przechodzi wyjątkowo trudny okres i wygląda na to, że wraz z upływem lat będzie tracić wypracowaną w przeszłości pozycję.

Wyjątkowo groźnym rywalem Nokii jest Samsung. Jak stwierdził podczas trwających w Las Vegas targów CES prezes Samsunga, Choi Gee-sung, jego firma zanotowała w ostatnim kwartale większe wpływy ze sprzedaży telefonów komórkowych niż korporacja z Finlandii. Gee-sung jest również przekonany, że w tym roku Samsungowi uda się przegonić Nokię w dostawach komórek.

To śmiałe stwierdzenie pokrywa się z przewidywaniami niektórych analityków. Badania przeprowadzone niedawno przez agencję Reuters wskazują natomiast, że w tym roku różnica między dwoma gigantami w sprzedanych telefonach znacznie zmaleje, ale Samsung nie zdoła uzyskać jeszcze w tym roku pozycji numer 1. Sprzedaż telefonów Nokii ma spaść z 418 mln w roku ubiegłym do 388 milionów w 2012 r., a w przypadku Samsunga - wzrosnąć z 320 do 359 mln.

Czy Samsung zrealizuje swoje postanowienie? Trudno powiedzieć, wiele będzie zależeć od powodzenia obu przedsiębiorstw na rynkach rozwijających się, w których tak Samsung, jak i Nokia upatrują szansę na znaczne zwiększenie sprzedaży swoich telefonów.

[Za Reuters ]

Więcej o: