CES 2012: Największy dotykowy ekran z powłoką Gorilla Glass 2

Corning, twórca odpornego na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne szkła Gorilla Glass, zaprezentował jego drugą, cieńszą i wytrzymalszą wersję. Posłużyła do stworzenia 82-calowego ekranu dotykowego firmy Perceptive Pixel. Ma też szansę pojawić się w smarfonach i tabletach.

Jeśli "Gorilla Glass" znajduje się w parametrach ekranu smarfonu lub tabletu, można być pewnym, że długo pozostanie odporny przynajmniej na zarysowania, a zapewne i na uszkodzenia. To jedna z najbardziej wytrzymałych powłok zastosowana m.in. w Samsungu Galaxy S2, Galaxy Tab, Nokii N8, HTC Desire i wielu innych.

Na tegorocznych targach CES poznaliśmy ulepszone i jeszcze bardziej wytrzymałe szkło - Gorilla Glass 2. Jest o 20% cieńsze od poprzedniej wersji, ma zaledwie 0,8 mm grubości, co według producenta zapewni możliwość wytwarzania jeszcze cieńszych urządzeń. Pomimo mniejszej grubości w teście przeprowadzonym podczas prezentacji wytrzymało 52 kg nacisku! Ma znaleźć się w następnej wersji iPhona, trafi też zapewne do innych smartfonów i tabletów.

Nieco solidniejsza, dwumilimetrowa odmiana Gorilla Glass 2 została użyta jako ochronna warstwa w produkcji, największego do tej pory, 82 calowego dotykowego ekranu Perceptive Pixel. Co ważne potrafi on reagować na dotyk w nieograniczonej liczbie punktów jednocześnie, znajdzie więc zastosowanie w miejscach publicznych takich jak lotniska, muzea czy kluby.

Prototyp Perceptive Pixel ma zaledwie 6cm grubości, olbrzymią odporność na uszkodzenia, a jednocześnie jest bardzo czuły i może współpracować z rysikiem.

Co ciekawe szkło Gorilla Glass powstało już... w 1962 roku. Nie potrafiono jednak znaleźć dla niego zastosowania więc przeleżało w magazynie kilkadziesiąt lat. W końcu okazało się, że idealnie pasuje do współczesnej elektroniki

Wytrzymałość technologii oraz działanie prototypu Perceptive Pixel prezentują poniższe klipy wideo.

 
 
 

[ za slashgear.com ]

Więcej o: