W Singapurze powstanie INTERPOL Global Complex for Innovation. W budynku spełniającym najnowsze normy ekologiczne znajdzie się dział badań i rozwoju (R&D), sale szkoleniowe i konferencyjne, laboratoria kryminalistyczne oraz niewielkie muzeum dla osób zainteresowanych działalnością międzynarodowej policji. Wszystko to ma być gotowe do 2014 roku i będzie częścią jeszcze większego singapurskiego "centrum dowodzenia".
Zadania, które będą wykonywali funkcjonariusze z IGCI będą różnorakie. Mowa jest o zwalczaniu dziecięcej pornografii w Internecie, zapewnianiu "cyfrowego bezpieczeństwa" oraz badaniu i opracowywaniu najnowocześniejszych, innowacyjnych technologii.
IGCI zaoferuje swoje usługi także biedniejszym krajom, których nie stać na utrzymanie sprawnie działającej cyberpolicji. W tym przypadku chodzi o dzielenie się wiedzą czy tworzenie baz danych, które trafią w ręce funkcjonariuszy z całego świata.
IGCI fot. Interpol
Wiadomo również, że policjanci i naukowcy z IGCI będą zwalczać przestępstwa gospodarcze i zapobiegać wszelkim działaniom prowadzącym do destabilizacji środowiska naturalnego. Do ich zadań będzie także należało wykrywanie podrabianych towarów, zwalczanie korupcji w piłce nożnej i walka z azjatyckimi gangami.
To jednak jeszcze nie koniec. Pracownicy centrum będą także tworzyli narzędzia (programy) śledcze oraz aplikacje służące do walki z piratami, hakerami, złodziejami kart kredytowych i twórcami szkodliwego oprogramowania (malware'u). Wszystkie ich dzieła będą bazowały na licencjach open source. Dzięki temu, będzie je można za darmo przekazywać służbom porządkowym z biedniejszych krajów, których nie stać na kupno drogich licencji na oprogramowanie znanych firm. W IGCI znajdzie się także najnowocześniejszy sprzęt i laboratoria służące do identyfikowania ludzi poszkodowanych (lub zmarłych) w wyniku kataklizmów lub zagrożeń wywołanych przez człowieka - biologicznych lub chemicznych ataków terrorystycznych.
Nieprzypadkowy jest także wybór Singapuru jako miasta, w którym zbudowane zostanie centrum. Ma ono współpracować ze swoimi odpowiednikami w Lyonie i Buenos Aires. Dzięki temu, policjanci będą pracowali w systemie zmianowym i zapewniali dostęp do swoich usług przez 24 godziny na dobę.
[za: Interpol ]