Producenci telefonów walczą o kontrakt z Google

Zarówno LG jak i HTC negocjują kontakt na produkcję następnej generacji Nexusa. Rzecznik tajwańskiego giganta przyznał, że każdy z producentów sprzętu chciałby współpracować z Google. Wszyscy zazdroszczą Samsungowi, który ogłosił rekordowe w historii zyski ze sprzedaży telefonów.

Ramchan Woo z LG na łamach CNET przyznał słowami "Pracujemy nad tym", że jego firma negocjuje z Google kontrakt na produkcję następnej generacji Nexusa, prawdopodobnie pierwszego telefonu z nowym systemem Android 5.0 (Jelly Bean) na pokładzie.

Jeff Gordon, rzecznik HTC, stwierdził natomiast na portalu techradar.com, że wszystkim producentom zależy na współpracy z Google i że firma "nie wybrała jeszcze partnera". Warto przypomnień, że o właśnie Tajwańczycy wytwarzali model Nexus One i pewnie dlatego liczą na powodzenie w swoich pertraktacjach.

Dlaczego dla branży tak ważne jest zamówienie od Google, choć właściciele większości smartfonów wciąż nie mogą doczekać się Androida 4.0 na swoje urządzenia?

Pierwszym powodem są świetnie wyniki sprzedaży Samsunga. W czwartym kwartale 2011 roku firma odnotowała rekordowe zyski (4,5 miliarda dolarów). Głównie dzięki Galaxy SII i Nexusowi . Ten drugi model sprzedał się, wedle przypuszczeń portalu digititaltrends.com, w ilości około 32 mln sztuk tylko w ostatnim kwartale zeszłego roku. Żaden z producentów telefonów nie pogardziłby takim zamówieniem, szczególnie chwiejące się w posadach HTC. Poza tym istnieje obawa, że po przejęciu przez Google Motoroli internetowy gigant będzie mógł sam sobie radzić z produkcją swoich urządzeń.

Drugim powodem walki o kontrakt jest dostęp do nadchodzącego Androida 5.0 (Jelly Bean). Kto wyprodukuje dla Google pierwszy telefon z nowym systemem będzie mógł wyprzedzić konkurencję z własnymi modelami.

Google jako potentat rynku może wybierać wśród partnerów i stawiać im warunki. Gra toczy się o wielką stawkę - sprzedaż smartfonów wciąż gwałtownie rośnie. Dla nas oznaczać to będzie coraz tańsze i potężniejsze urządzenia.

[ za talkandroid.com ]

dane dostarcza:

embed
Więcej o: