Idealny kandydat na strażaka

SAFFiR to idealny kandydat na strażaka. Robot.

SAFFiR to skrót od Shipboard Autonomous Firefighting Robot, czyli "Autonomiczy Pokładowy Robot Przeciwpożarowy". Pracuje nad nim właśnie specjalny interdyscyplinarny zespół w amerykańskim Naval Research Laboratory, jak również naukowcy z Virginia Tech i Uniwersytetu Pensylwanii.

Skąd zapotrzebowanie na takie urządzenie? Pożary na pokładach statków są bardzo niebezpieczne, a walka z nimi zwykle powoduje duże uszkodzenia. SAFFiR ma radzić sobie z nimi lepiej niż człowiek. Dzięki humanoidalnej formie ma być w stanie swobodnie (i autonomicznie) poruszać się po pokładzie statku. Wyposażony jest w cały system sensorów i kamer, które pozwolą mu na rozpoznanie ognia. Do walki z nimi wykorzysta sprzęt gaśniczy, którym operował będzie górnymi partiami swojego mechanicznego ciała. Zupełnie jak człowiek, tylko wytrzymalszy i nie ryzykujący życiem.

Naukowcy chcą, by pierwsze testy SAFFiR-a w warunkach bojowych odbyły się już we wrześniu 2013 roku. Wtedy przekonamy się, jak naprawdę radzi sobie z ogniem. Kto wie, może kiedyś takie roboty pomogą strażakom nie tylko na statkach?

[za NRL ]

Więcej o: