4 maja - dziś międzynarodowy dzień walki z zabezpieczeniami DRM

Wyraź poparcie! Lub nie. Ale przynajmniej zainteresuj się

Jeśli majówka nie była dla ciebie wystarczająco długa, to serwis BoingBoing przypomina , że dziś mamy kolejne święto. Może nie na tyle ważne, byś otrzymał w pracy dzień wolny, ale na pewno takie, na które warto zwrócić uwagę. Czwarty maja jest światowym dniem sprzeciwu wobec zabezpieczeń DRM (International Day Against DRM).

Redakcja serwisu sugeruje, by internauci uczcili ten dzień i wyrazili swoje poparcie dla idei walki z DRM. Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym jest zapisanie się na listę stworzoną przez Free Software Foundation . Innym jest stworzenie lub wystawienie na swojej stronie internetowej bannera lub widżetu, takiego jak ten, który można zobaczyć na BoingBoing.net. Jeszcze innym jest dzielenie sie linkiem prowadzącym na stronę internetową Free Software Foundation w sieciach społecznościowych.

Zresztą, nieważne jest to, co zrobimy. Ważne żeby nasz głos dało się usłyszeć, o ile wspieramy walkę z DRM.

Jeśli natomiast nie wiesz czym jest DRM, to podpowiadamy, że to skrót pochodzący od angielskiego " Digital Rights Management " czyli cyfrowego zarządzania prawami. Pod tym pojęciem kryją się rozwiązania mające na celu zabezpieczanie danych przed użyciem ich w sposób inny, niż chciał tego autor. Brzmi prosto, ale rzecz jest o wiele bardziej skomplikowana.

Więcej o: