Udowodnij, że jesteś człowiekiem i zagraj w prostą grę czyli jak zapomnieć o CAPTCHA

Twórcy stron internetowych chcąc mieć pewność, że po drugiej stronie siedzi człowiek a nie robot zatrudniony przez spamera często sięgają po niemiły dla użytkownika sposób weryfikacji. Któż z nas nie irytował się wpisując kod CAPTCHA. A może da się zastąpić go czymś fajniejszym? Na przykład mini-grą.

Wpisywanie kodu CAPTCHA jest na tyle denerwujące, że 20% internautów napotykając tę barierę porzuca stronę. Wpisywanie słów koślawo wyświetlanych przez monitor ma dać serwerowi dowód, że ma do czynienia z człowiekiem, a nie ze zrobotyzowanym spamerem.

Problem "jak nie wylać dziecka z kąpielą" pojawił się, kiedy okazało się, że kody nie stanowią wielkiego problemu dla hackerów, a coraz większy dla internautów.

Firma " Are You A Human " postanowiła podejść do problemu w zupełnie inny sposób: zaproponowała proste gry PlayThru , polegające na wykonaniu wyświetlanego na ekranie polecenia jak "nałóż dodatki na pizzę" lub "zaparkuj sportowy samochód w wolnym miejscu". Co ciekawe takie rozwiązanie nie działa wcale wolniej od kodu CAPTCHA (średnio 10-12 sekund dla gry, 12 sekund dla kodów). Na drodze do jego uniwersalności stanąć może bariera językowa - musimy zrozumieć, czego chce od nas autoryzujący serwer.

Działanie nowego narzędzia autoryzacyjnego, które może być używane zarówno we Flashu jak i HTML5, można przetestować pod tym linkiem . Można też pobrać odpowiednią wtyczkę i zintegrować PlayThru ze swoim CMS w WordPressie, Drupalu, PHPBB i vBulletin.

Hakerzy zdołają obejść tego typu rodzaj autoryzacji czy jest to bariera nie do pokonania?

[ za venturebeat.com ]

Więcej o: