60 lat kosmodromu Bajkonur. Zniszczone statki kosmiczne, pordzewiałe budynki. Zajrzyj do środka!

Mija niewiele ponad 60 lat od powstania kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Obiekt choć wciąż wykorzystywany najlepsze czasy ma już za sobą. Dowodzą tego zdjęcia z jednego z kompleksów. Opuszczony budynek skrywa wielkie skarby - prototypy kosmicznych statków. Zaglądamy do środka!

2 czerwca 1955 roku rozpoczął swoją działalność kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie. Pierwsze rakiety balistyczne zostały z niego wystrzelone niecały rok później. To z tego miejsca w 1961 roku startował statek kosmiczny Wostok z Jurijem Gagarinem na pokładzie - pierwszym człowiekiem wysłanym w przestrzeń kosmiczną. Stąd wystrzeliwano Sputniki, Sojuzy czy Łunę ze słynnym łazikiem Łunachod 1(pierwszym samobieżnym pojazdem lądującym na innym ciele niebieskim).

Gigantyczny kompleks budynków

Bajkonur składa się z 11 kompleksów montażowych, 9 startowych i dwóch lotnisk. Ma wymiary 75 na 90 kilometrów.

Z kosmodromu wystartowało łącznie 5 tys. rakiet, z czego ok. 1000 to rakiety kosmiczne a 2000 to międzykontynentalne rakiety balistyczne.

Dowód na wielkość, czy upadek?

Fot. Ralph Mirebs/ Live Journal

Po rozpadzie Związku Radzieckiego kosmodrom w Bajkonurze nadal działał i działa do dziś. Niestety rosyjski program podboju kosmosu nie działa już tak prężnie. W 2002 roku na terenie Bajkonuru doszło do katastrofy budowlanej, która doprowadziła do zniszczenia promu Buran i rakiety nośnej Energia. Oba obiekty nadawały się już tylko na złom. W 2013 roku rosyjska rakieta Proton, po nieudanym starcie, spadła nieopodal terenu kosmodromu, co również podkopało wiarę w możliwości rosyjskich specjalistów.

Zajrzyj do środka

Niektóre z kompleksów kosmodromu są niemal całkowicie porzucone. Zaniedbane budynki pełne "skarbów" sfotografował Ralph Mirebs. Udostępnił nam fotografie z jednego z kompleksów montażowych. Wciąż znajdują się w nim dwa prototypowe statki kosmiczne.

Fot. Ralph Mirebs/ Live Journal

Fot. Ralph Mirebs/ Live Journal

Chcesz się przekonać jak wygląda opuszczony budynek w Bajkonurze? Zajrzyj do niego dzięki naszej Galerii.

Więcej o: