Nokia w 2016 r. wróci na rynek smartfonów. "Będą całkowicie inne"

Rzecznik Nokii zapowiedział, że w przyszłym roku jego firma chce wrócić na rynek urządzeń mobilnych. Szuka "światowej klasy partnera" i wyjaśnia co ma do zaoferowania.

Od przejęcia Nokii przez Microsoft mijają trzy lata. Oznacza to, że Finowie, którzy wciąż mają prawa do marki "Nokia", mogą już myśleć o powrocie na rynek.

W porozumieniu zawartym pomiędzy firmami określono, że fińska Nokia będzie mogła używać swojej nazwy na smartfonach nie wcześniej niż w ostatnim kwartale roku 2016.

Nokia nie kryje swoich planów - chce wrócić na rynek smartfonów. Robert Morlino, Rzecznik Nokia Technologies, stwierdził :

"Zamierzamy kontynuować wprowadzanie na rynek urządzeń znanych z ikonicznego designu i innowacji. Zamierzamy to jednak zrobić w kompletnie inny sposób, niż wcześniej".

Rzecznik stwierdził jednocześnie, że Nokia poszukuje biznesowego partnera, który będzie w stanie wyprodukować jej smartfony.

Celem Chiny?

Nokia może wrócić na rynek smartfonów, ale będzie to powrót niezwykle ciężki. Microsoft przejął najbardziej udaną linię smartfonów z Windows Phone - smartfony z serii Lumia są chyba najbardziej rozpoznawalnymi produktami kojarzonymi z Nokią. Pytanie: ile przejął patentów, technologii, ilu specjalistów? Urządzenia z Androidem, jak Nokia X, rynku raczej nie podbiły.

Fińska Nokia być może będzie chciała ekspansji na rynku azjatyckim. Tak jak miało to miejsce w przypadku tabletu Nokia N1 - wyprodukowanego w Chinach w zasadzie na licencji Nokii. Urządzenie działające na Androidzie 5.0 zadebiutowało na początku roku, sprzedaż ograniczono w zasadzie do rynków azjatyckiego.

Siła marki wystarczy?

Czy i tak będzie w przypadku smartfonów? Czy Nokia odważy się na powrót na europejski i amerykański rynek? Będzie to niezwykle trudne, bo na rynek smartfonów wkroczyli już chyba wszyscy. W Europie można kupić smartfony egzotycznych marek takich jak Be ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na lokalnych rynkach rosną w siłę rodzimi producenci (importerzy) tacy jak MyPhone czu Goclever. Nokii będzie więc trudno wrócić, bo co będzie miała do zaoferowania konsumentowi? A może siła marki Nokia wciąż jest duża? Prosimy o opinie.

Więcej o: