Następny Firefox zapewni CAŁKOWITĄ anonimowość? Mozilla pracuje nad tajemniczym dodatkiem

Nowe narzędzia wbudowane w betę Firefoxa mogą pozwolić nam zachować całkowitą anonimowość w sieci. Eksperymentalne narzędzie tworzone przez Mozillę ma blokować wszelkie sposoby służące naszej identyfikacji stosowane m.in. przez reklamodawców.

Prywatność i anonimowość zyskują dla internautów coraz większe znaczenie. Z jednej strony chcą chronić się przed inwigilacją władz, z drugiej zdają sobie sprawę z tego, że "są towarem", który sieci reklamowe próbują sprzedać. A żeby sprzedać muszą dobrze go "posortować".

W odwiecznej wojnie pomiędzy użytkownikiem a reklamodawcą siły są nie równie, bo ci drudzy stosują cały arsenał środków, by internautę "śledzić", kojarzyć jego profile, łączyć obecność na różnych serwisach. Mozilla chce nas z tego wyzwolić. W najnowszej przeglądarce Firefox ma pojawić się narzędzie, które zablokuje wszelkie próby śledzenia nas - uniemożliwi na przykład wykorzystanie przeciwko nam "ciasteczek". Ma być o wiele bardziej skuteczne od narzędzia w rodzaju "Do Not Track", ignorowanego, jak wyjaśnia PC World , przez sporą część sieci reklamowych i stron.

Mozilla chce też zweryfikować katalog dodatków dostępnych do Firefoxa i udostępnić tylko te, które nie inwigilują użytkowników.

Zobacz kto cię śledzi

Użytkownicy Firefoxa mają coraz więcej narzędzi, by dbać o anonimowość. Mozilla udostępniła niedawno dodatek Lightbeam , który w graficzny sposób przedstawia wszelkie próby "namierzenia" użytkownika.

Fot. YouTube

Lightbeam jest dodatkiem dla Firefoksa, wykorzystującym interaktywne wizualizacje przedstawiające interakcje z witrynami odwiedzanymi bezpośrednio oraz pośrednio. Podczas zwykłego przeglądania Lightbeam odsłania pełną złożoność dzisiejszej Sieci, łącznie z tymi jej częściami, które przeważnie nie są zbyt przejrzyste dla przeciętnego użytkownika.

Mozilla, po rozwodzie z Google , chce tworzyć przeglądarkę najbardziej prokonsumencką. Ograniczenie działania agresywnych sieci reklamowych sprawi, że korzystanie z internetu będzie dla nas wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Więcej o: