Cyberprzestępcy ZŁAPANI! Za pomocą wirusów podmieniali numery kont. Ukradli ponad dwa miliony złotych

Policja rozbiła grupę przestępców, którzy za pomocą złośliwego oprogramowania podmieniali numery kont, na które ofiary dokonywały wpłaty. Tą metodą ukradli ponad dwa miliony złotych. O sprawie informuje Zaufana Trzecia Strona.

Cyberprzestępczość jest coraz bardziej realnym zagrożeniem, o czym miały okazję boleśnie przekonać się władze kilku polskich gmin. Jak informuje serwis Zaufana Trzecia strona od kilku lat grupa przestępców atakowała komputery urzędników i podmieniała numery kont. Osoby odpowiedzialne za dokonywanie płatności nie były świadome tego, że pieniądze trafiają nie do prawowitego adresata, a na konto założone przez przestępców lub podstawione przez nich osoby.

Jak wylicza Zaufana Trzecia Strona wiadomo o co najmniej pięciu potwierdzonych przypadkach kradzieży sporych sum pieniędzy:

w listopadzie i grudniu 2013 z konta Urzędu Gminy Błażowa zniknęło w sumie 256 tysięcy złotych z konta Urzędu Gminy Belsk Duży przestępcy wyprowadzili 79 tysięcy złotych w lipcu 2014 Urząd Gminy Gidle stracił 217 tysięcy złotych w październiku 2014 z rachunku Urzędu Gminy Rząśnia skradziono 495 tysięcy złotych w grudniu 2014 okradziono Urząd Miasta Jaworzno na 965 tysięcy złotych

Organizatorzy w rękach Policji

Policji udało zatrzymać się zarówno osoby odpowiedzialne za zorganizowane całej akcji jak i osoby, na które założono konta. Zaufana Trzecia Strona uzyskała informacje, że wśród podejrzanych o kradzież pieniędzy znajdują się administratorzy forum ToRepublic. Jest to forum przeznaczone dla osób posługujących się narzędziem Tor, które zapewnia niemal całkowitą anonimowość w sieci. Tor nie powstał po to, by służyć przestępcom, z systemu skorzystać może każdy, prawdą jest jednak to, że właśnie przestępcy często z tego narzędzia korzystają.

Zarówno TVi jak i Kyber cieszyli się na forum dużym autorytetem - szczególnie Kyber uznawany był za specjalistę w kwestiach budowania botnetów oraz tworzenia złośliwego oprogramowania. Obaj byli obecni na forum od pierwszych dni jego istnienia. - informuje ZTS.

Jak widać najwyższy czas przyjąć do wiadomości, że w Polsce funkcjonują zorganizowane grupy przestępców stanowiących realne zagrożenie dla firm, instytucji, osób prywatnych. Do kwestii bezpieczeństwa i odpowiednich procedur należy więc podejść ze szczególną uwagą.

 
Więcej o: