Praski zegar Orloj - czy Czesi naprawdę potraktowali tak okrutnie jego twórcę?

Historia praskiego zegara astronomicznego, który powstał 605 lat temu, jest tak niesamowita, że w niektóre fakty możecie po prostu nie uwierzyć. Praski zegar orloj, skonstruowano na zamówienie czeskich rajców. Miał być uwieńczeniem wyremontowanego i przebudowanego budynku ratusza. Z pewnością jest na tyle wyjątkowy, by zasłużyć na doodle od Google

Praski zegar orloj to jedna z największych atrakcji turystycznej Czech. Zainstalowany w roku 1410 zaliczany jest do najpiękniejszych zegarów astronomicznych świata. Tego typu zegary astronomiczne można zobaczyć również w Strasburgu i Stralsundzie.

Fot. Wikipedia

Zgodnie z nazwą praski zegar orloj wskazuje nie tylko czas, ale i położenie ciał niebieskich i datę. Jak na średniowieczne dzieło przystało praski zegar orloj prezentuje też ruchome figury apostołów.

Niesamowitą historię stworzenia Praskiego zegara wyjaśnia portal Czech Tourism.

Bardzo wiele opowieści krąży na temat powstania praskiego zegara. Ale najbardziej znana jest ta, która opowiada, że zbudował go Mistrz Hanuš w 1410 roku. Ówcześni rajcy miasta tak zachwycili się zegarem, że zaczęli się obawiać, aby Mistrz Hanuš nie zbudował jego kopii w innej europejskiej metropolii. Dlatego wydali rozkaz i pewnej ciemnej nocy Mistrz Hanuš został oślepiony, a dzięki temu Orloj jest tylko w Pradze.

Portal Luxtime podaje z kolei, że twórca praskiego zegara orloja w akcie zemsty uszkodził go, a naprawa nie udawała się przez sto lat.

Ze źródeł historycznych wiadomo, że praski zegar Orloj został zamówiony przez ówczesnych rajców. Miał uwieńczyć przebudowany i wyremontowany budynek ratusza, którego historia sięga roku 1338. Wtedy to mieszkańcy Pragi, za pozwoleniem Jana Luksemburskiego, króla Czech, zaadaptowali na ratusz jedną z kamienic. Jak podaje " Praga. Miniprzewodnik " dobudowano do niej kaplicę i wieżę.

O każdej pełnej godzinie turystów zgromadzonych na praskiej starówce czeka niesamowity spektakl figur. Śmierć bije w dzwon, Turek kręci głową, Skąpiec potrząsa sakwą z pieniędzmi i laską, a Próżniak przegląda się w lustrze. Dwie ostatnie figury zostały zniszczone w wyniku pożaru podczas II Wojny Światowej, zastąpiono je replikami.

embed
Całe przedstawienie kończy się pianiem złotego koguta i biciem wielkiego dzwonu na szczycie wieży. Opowiadają, że przy pierwszym porannym pianiu koguta, z Pragi uciekają duchy i diabły. - czytamy na stronie czeskiego ministerstwa.

Mechanizm praskiego zegara jest naprawdę wyjątkowy. Wyjaśnia to portal zegarkiclub.

Jedną z najstarszych orloja jest mechanizm zegarowy oraz astronomiczna tarcza z 1410 roku. Mechanizm wykonał zegarmistrz Mikuláš z Kadan' prawdopodobnie na podstawie projektu Jana Šindela, który później został profesorem matematyki i astronomii na Uniwersytecie Karola w Pradze. Praski Orloj był dopiero trzecim tego typu mechanizmem na świecie. Pierwszy był skonstruowany w Padwie w 1344 roku.

Praski zegar orloj z okazji 605 rocznicy powstania został uhonorowany przez Google specjalnym doodle. Nic dziwnego, na świecie niewiele jest takich zabytków.

Zobacz wideo
Więcej o: