PÓŁ POLSKI w białych plamach! To dlatego masz wolny internet?

Unia Europejska postanowiła sprawdzić, czy firmy zapewniające nam dostęp do internetu dotrzymują słowa. Okazało się, że umowa swoje, a życie swoje. Konsumenci są poszkodowani?

Władze Unii Europejskiej zbadały kwestię dostępu do internetu na terytorium Unii. Badania objęły trzy parametry: szybkość internetu, cenę oraz zasięg. Z badań płyną trzy wnioski. Po pierwsze: przeciętna szybkość łącza internetowego wynosi jedynie 75% deklarowanej w umowie. Po drugie: dostęp do internetu jest coraz łatwiejszy, po trzecie: technologia LTE może być coraz wyraźniej traktowana jako alternatywa dla tradycyjnej drogi dostarczania internetu.

Trochę za wolno

Fot. ec.europa.eu

Z badań wynika, że deklarowanej prędkości internetu najlepiej dotrzymują operatorzy kablowi - konsument może liczyć, że prędkość internetu będzie wynosić od 86 do 90% deklarowanej. Najgorzej z kolei mają użytkownicy korzystający z linii telefonicznych  - realna prędkość łącza wynosi w tym wypadku 65%. Średnio daje to wartość 75%.

Ceny spadają

Pomiędzy rokiem 2015 a 2012 ceny za dostęp do internetu spadły o 12%. Biorąc pod uwagę prędkości w zakresie 30-100Mbps ceny spadły jednak wyraźniej  - o 20%. Unia zwraca też uwagę na olbrzymie zróżnicowanie cen - łącze o tej samej prędkości jest w niektórych miejscach droższe nawet o 300%.

Fot. ec.europa.eu

Według badań Unii poza zasięgiem większości konsumentów pozostaje internet o prędkości większej niż 100 Mbps - jest droższy o 40-60% niż łącze o prędkości od 30 do 100 Mbps.

Wszyscy mają dostęp do sieci?

Analizy dotyczące zasięgu internetu wskazują, że 216 mln mieszkańców Unii (99,4%) ma dostęp do przynajmniej jednej technologii zapewniającej korzystanie z internetu. Jednocześnie Unia odnotowuje wyraźny rozwój technologii LTE - w 2013 r. mogło korzystać z niej 53% mieszkańców unii, w 2014 roku współczynnik ten wynosił już 79,4%.

Czy masz szansę na szybki internet?

Mapa przedstawiona poniżej prezentuje obszary, na których możliwy jest dostęp do internetu z prędkością większą niż 30 Mbps. Jak widać na sporym obszarze Polski to jeszcze niemożliwe.

Fot. ec.europa.eu

Zobacz wideo
Więcej o: