Google chce, żebyś zapomniał o haśle, naukowcy chcą, żebyś używał... obrazków

Kupujemy coraz więcej urządzeń mobilnych, korzystamy z coraz większej ilości usług, aplikacji, serwisów online. Tworzymy warunki idealne dla działania przestępców, bo często posługujemy się zbyt prostymi hasłami. Zarówno Google jak i niezależni naukowcy mają pomysł jak zapobiec tego rodzaju sytuacjom.

Google chcąc uchronić swoich użytkowników przed konsekwencjami przejęcia kontroli nad kontem Google testuje nową metodę autoryzacji. Nie wymaga ona hasła, a jedynie dostępu do własnego smartfona.

Zobacz też: Przez wirus stracił... 40 tys. zł.

W określonych sytuacjach Google będzie prosić użytkowników, by potwierdzili za jego pomocą fakt logowania się do jakiejś usługi. Dzięki temu przestępcy będą mieli mniejsze szanse działać niepostrzeżenie. W tej chwili ofiar przejęcia konta Gmail nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że obca osoba przeszukuje skrzynkę pocztową lub autoryzuje nieznane usługi.

Zerknij na smartfon

Nowa dwuetapowa autoryzacja Google, testowana w tej chwili przez firmę , wygląda następująco: próbując zalogować się do konta Google z obcej maszyny zostaniemy poproszeni o odczytanie komunikatu wyświetlonego na smarfonie. Telefon czasami tylko poprosi o proste potwierdzenie (Czy to ty logujesz się z komputera... o IP..), czasami poprosi o odpowiedź na pytanie (Jaką liczbę widzisz).

Fot. Google

Ponieważ spora większość użytkowników usług Google dysponuje smartfonem taki sposób autoryzacji zmniejsza ryzyko przejęcia konta.

Zapamiętaj obrazki

Nie tylko Google pracuje nad nowymi technikami autoryzacji mającymi zapewnić nam bezpieczeństwo. Naukowcy z Plymouth University, jak donosi Engadget , opracowali system, który ma zastąpić wpisywanie haseł. GOTPass jest dość skomplikowany, ale zapewnia spore bezpieczeństwo.

Logowanie za pomocą tej metody wymaga wybrania odpowiednich obrazków. Użytkownik musi wybrać i zapamiętać cztery z nich  - podczas logowania się do konta należy je podać w odpowiedniej kolejności. Drugi etap logowania wymaga wybrania odpowiednich obrazków z grupy aż 16 ikonek. Logowanie tą metodą nie jest proste, ale naukowcy twierdzą, że 3,3% prób złamania hasła powiodło się.

Powoli musimy przyzwyczajać się do tego, że coraz częściej będziemy zmuszani do dwustopniowej lub bardziej skomplikowanej autoryzacji. Niestety wygoda korzystania ze smarfona, wielu aplikacji i usług online nie idzie w parze z bezpieczeństwem.

 
Więcej o: