Wielki sukces Polaków. Firma produkująca beacony zebrała ponad 40 milionów złotych w rundzie finansowania

Krakowska firma Estimote w rundzie finansowania zdobyła 10,7 milionów dolarów od inwestorów z Doliny Krzemowej. To w przeliczeniu ponad 40 milionów złotych! Estimote to producent beaconów, czyli małych nadajników, które mogą zmienić sposób w jaki firmy i miejsca się z nami komunikują. Beacony są wykorzystywane przez 65% firm z listy Fortune 100.

Estimote został założony w 2012 roku przez Jakuba Krzycha i Łukasza Kostkę. Później dołączył do nich Steve Cheney. Firma produkuje beacony, czyli nadajniki potrafiące przesłać do smartfona szereg danych zebranych z czujników.

Czym są beacony?

Żeby beacon działał, użytkownik musi zainstalować aplikację , np. sklepu, lotniska czy kawiarni i mieć w smartfonie włączony Bluetooth. W momencie, gdy będziemy w pobliżu miejsca wyposażonego w beacony, mogą nam one wysyłać powiadomienia, np. o promocji w sklepie, zmianie bramki na lotnisku albo nowych produktach w kawiarni. Bez aplikacji na snmartfonie powiadomienia nie będą odbierane.

Beacon wyszukuje smartony znajdujące się w promieniu 50 metrów od niego. Ale oprócz powiadomień czysto konsumenckich możemy dowiedzieć się też, w jakim dokładnie pokoju w urzędzie siedzi osoba, która może pomóc nam załatwić jakąś sprawę - co więcej, beacon może nas do niej doprowadzić krok po kroku.

W rozmowie ze mną jeden z założycieli Estimote - Jakub Krzych mówił, że według nich, wszystko dookoła nas zaczyna być definiowane przez oprogramowanie.

- W przyszłości aplikacje nie będą powstawały na dany system operacyjny komputera czy smartfonu - przewiduje Krzych - Oprogramowanie będzie pisane na dane miejsce. Np. jeśli jakiś pasażer przyjedzie na lotnisko, to beacon może go powiadomić o zmianie bramki odlotu i podać mu dokładną trasę jak ma tam dojść.

Ponad 40 milionów złotych finansowania

Jakub Krzych, Steve Cheney, Łukasz Kostka - założyciele EstimoteJakub Krzych, Steve Cheney, Łukasz Kostka - założyciele Estimote Fot. Estimote

Fot. Estimote

Estimote istnieje już od 4 lat, teraz ma za sobą kolejną dużą rundę finansowania. Uczestniczyli w niej Javelin Venture Partners, Digital Garage, Commerce Ventures i wielu innych inwestorów. W rundzie brał również udział Piotr Wilam, założyciel Innovation Nest. Standardowo w trakcie rundy finansowania z tzw. serii A firma otrzymuje 2-10 milionów dolarów, a w zamian oddaje 10-30% udziałów.

Estimote zebrał w sumie 10,7 miliona dolarów, czyli ponad 40 milionów złotych. To jedna z największych kwot zainwestowanych na dość wczesnym etapie w polską firmę . Krzysztof Kowalczyk, założyciel HardGamma Ventures i inwestor przypomina, że w 2014 roku edukacyjny serwis Brainly zebrał 9 milionów dolarów, a Kontakt.io (inny producent beaconów) - 2 miliony dolarów. Jakub Krzych nie podaje jednak, ile udziałów przeszło w ręce inwestorów. Nie podaje też, na ile jest obecnie wyceniana jego firma.

Estimote podkreśla, że oprogramowanie dla ich beaconów tworzy już 50 tysięcy programistów, a ich produkty wykorzystuje 65% firm z listy Fortune 100.

Więcej o: