Nie próbuj tego zrobić ze swoim iPhonem. Nawet dla żartu!

W sieci pojawiły się doniesienia o nowej metodzie, która może praktycznie całkowicie zablokować iPhone'a lub iPada. Wystarczy ustawić jeden parametr, by jedynym rozsądnym rozwiązaniem była wizyta w profesjonalnym serwisie. Jak to możliwe?

W sieci pojawiła się intrygująca informacja dotycząca iPhone'ów i iPadów. Według kilku źródeł urządzenia te można skutecznie, a nawet trwale, zawiesić... ustawiając datę 1 stycznia 1970.

Przeczytaj też: Już 15 marca premiera iPhone'a z... CZTEROCALOWYM ekranem?

Wada dotyczy urządzeń wyprodukowanych w roku 2013 lub nowszych - chodzi o modele z 64-bitowym procesorem (od A7 wzwyż). Zagrożone są więc już dość "wiekowe" iPhone 5s, iPad Air, iPad mini 2/3.

Co się stanie, gdy ustawisz datę 1.01.1970?

Twój iPhone po prostu się zresetuje, spróbuje uruchomić system i zresetuje się ponownie. Niekończącą się pętla jest spowodowana tym, że 64 bitowy procesor nie potrafi prawidłowo zinterpretować daty 1 stycznia 1970 zapisanej binarnie. Jest to problem do tego, który zaistnieje w roku 2038. Tego dnia systemy komputerowe działające w oparciu o Unix "zwariują" - ich zegary przestawią się właśnie na 1 stycznia 1970 roku...

embed

Procesor iPhone'a "utknie" próbując prawidłowo zinterpretować datę i nie będzie w stanie przetworzyć kolejnych operacji.

Ustawiłem datę, co robić?

Z naszych ustaleń wynika, że jedyny skuteczny sposób na usuniecie usterki to otwarcie obudowy i odłączenie zasilania (dwaj młodzi Rosjanie z Rostowa nad Donem pokazują jak to zrobić na tym filmie ). Nie jest to operacja specjalnie trudna, ale nieprawiony użytkownik może coś uszkodzić. Lub utracić gwarancję. Dlatego jeśli z jakichś powodów ustawiliście w swoim iPhonie lub iPadzie datę 1 stycznia 1970 oddajcie go do serwisu.

Testujemy aparaty w iPhone'ach. JEDEN po DRUGIM!

fot. Lisa Bettany

Co się dzieje z twoim telefonem, gdy obserwuje cię 8 mln osób na Instagramie?

Zobacz wideo
Więcej o: