Google idzie na wojnę z AdBlock Plus? Użytkownicy YouTube widzą ten komunikat

Niektórzy użytkownicy AdBlock Plus, dodatku blokującego reklamy, zgłaszają, że nie mogą korzystać z YouTube. To tylko błąd czy może początek wojny, która może odmienić internet?

Zachodnie portale informują o problemie zgłaszanym przez część użytkowników AdBlockPlus, znanego dodatku blokującego reklamy. Okazuje się, że niektórym osobom uniemożliwia on korzystanie z YouTube. Przy próbie włączenia filmu pojawia się komunikat: "Nieznany błąd, spróbuj później".

Przeczytaj też: Zadziwiające badania. Nie potrafią odróżnić reklamy od wyników wyszukiwania

Venture Beat przetestował działanie rozszerzenia i faktycznie - uległo ono zmianie. Do tej pory po prostu blokowało reklamy, teraz pojawia się komunikat o błędzie. Nasz test nie wykazał zmian: po instalacji AdBlock Plus YouTube działa. 

Użytkownicy ABP są zabezpieczeni przed nachalnymi reklamami. Niektóre jednak wciąż są widoczne. Użytkownicy ABP są zabezpieczeni przed nachalnymi reklamami. Niektóre jednak wciąż są widoczne.  Fot. Victoria Norval

Ben Williams odpowiedzialny za rozwój dodatku wyjaśnił, że problem występuje po stronie YouTube. Google musiało więc uruchomić jakiś mechanizm, który blokowanie reklam "karci" komunikatem.

Prosta recepta

Problemów z AdBlockiem można pozbyć się w bardzo łatwy sposób. Wystarczy w ustawieniach reklamowych nasze konta Google... odznaczyć wszystkie pozycje. Wtedy YouTube nie ma nam nic "do zaoferowania" i problem znika sam. Tak naprawdę może to być tylko chwilowe, z naszych wcześniejszych testów wynika, że ustawienia reklamowe Google są nie po to, by reklamy wyłączyć, ale po to, by ograniczyć te niechciane. Nie interesuje cię sport? Motoryzacja? Powiedz o tym Google, a reklamy dotyczące tych dziedzin przestaną się wyświetlać. 

Błąd YouTubeBłąd YouTube Fot. YouTube

Początek wojny? 

Tak naprawdę jednak Google może mieć poważniejsze plany. Być może firma testuje reakcję użytkowników. Być może chce skłonić jak największą część z nich do rezygnacji z AdBlocka – czasowej lub trwałej. Z rozszerzenia korzysta ok. 200 milionów osób - to dość łakomy kąsek, by po niego sięgnąć. Trudno odmówić Google prawa do bronienia się przed blokowaniem tego, co jest źródłem dochodu i umożliwia funkcjonowanie.

Z pewnością czekają nas dalsze odsłony w bitwie pomiędzy reklamodawcami, a użytkownikami. Tak naprawdę gra jest o wiele bardziej poważna niż się wydaje, bo chodzi o to, czy darmowy internet ma sens. Skoro twórcy nie mogą utrzymać się z reklam, a użytkownicy niechętnym okiem spoglądają na kwestie płacenia za dostęp do treści... jakie znaleźć rozwiązanie? Może nasi czytelnicy je podsuną?

13 dodatków do Chrome, które uczynią przeglądarkę Google lepszą

komputer all-in-one komputer all-in-one  Zdjęcia: materiały prasowe (montaż)

 

Więcej o: