Jestem szczupła, bogata i wolna - czyli o czym kłamiemy na internetowych randkach

Okazuje się, że informacje w jakich mijamy się z prawdą zależą w znacznej mierze od płci. Mężczyzna skłamie raczej na temat zasobności swojego portfela i rodzaju związku w jaki chce wejść, a kobieta - na temat swojej wagi.

Początek jest tradycyjny - amerykańscy naukowcy postanowili prześledzić, jakie informacje o sobie najczęściej przeinaczamy na portalach randkowych. Profesor Jeffrey Hall ze współpracownikami przeprowadzili anonimową ankietę, która objęła 5 tysięcy osób.

Brano pod uwagę między innymi kwestie demograficzne, płci, oraz oczywiście typy osobowości. Wyniki ankiety wskazują na to, że mężczyźni kłamią dużo częściej, niż kobiety . Mijają się z prawdą najczęściej zdradzając swoje zamiary matrymonialne (lub ich brak), mówiąc o stanie konta, czy nawet wieku i zainteresowaniach.

Kobiety celują w jednej dziedzinie kłamstwa - dotyczącej wagi, którą przeważnie znacznie zaniżają.

Hall skomentował wyniki swoich badań, przytaczane przez The Register , mówiąc

[koloryzowanie na temat swojej osoby w Internecie- red.] niekoniecznie musi być manipulacją, a raczej odzwierciedla potrzebę akceptacji i dopasowania się.

Hall jednak podkreśla jednocześnie, że na portalach randkowych w istocie mniej się kłamie, niż ogólnie w Internecie . Jest to związane z oczywistą przyczyną - rozmawiające osoby prędzej czy później będą chciały spotkać się w rzeczywistości. A wówczas wyjdą na jaw wszystkie "usprawnienia" i upiększenia, jakie dodaliśmy własnej osobie.

A wy kłamiecie o sobie na portalach randkowych i w Internecie?

Joanna Sosnowska

Więcej o: