9 rozwiązań umożliwiających oglądanie obrazu 3D bez okularów

Wszyscy obecnie mówią o telewizorach 3D ze specjalnymi okularami. Postanowiliśmy przyjrzeć się więc technologiom, nie wymagającym okularów.

Technologie te są albo wciąż za drogie, albo zbyt mało praktyczne, żeby można je było wdrożyć na masową skalę. Niemniej są interesujące i pokazują w jakim kierunku technologia 3D będzie się rozwijać w najbliższym czasie. Przyjrzeliśmy się każdemu z nich, starając się określić przyszłość danego rozwiązania, oraz nadając każdemu współczynnik rozwoju technologii. Współczynnik ten wyprowadzamy z dwóch subiektywnych odczuć redaktora:

(czy urządzenie znajdzie szerokie grono odbiorców) x (możliwość dalszego rozwoju danej technologii)

1. Kropkowy mixer 3D od SONY

Ten projektor przypominający wyglądem mikser, SONY pokazał w 2009 roku podczas japońskich targów Digital Contents Expo. Mimo że na filmie tego nie widać, obraz oglądany na żywo posiadał głębię. Obraz produkowany przez diody LED posiadał rozdzielczość  96 x 128 pixeli, oraz 24-bitową głębię koloru.

Przyszłość rozwiązania: urządzenie było gadżetem, które miało przyciągnąć zwiedzających do stoiska SONY. Małe wymiary i rozdzielczość klasyfikuje je pomiędzy lampą lawową a elektroniczną ramką na zdjęcia. Jeśli kiedykolwiek wejdzie do produkcji, to właśnie jako gadżet dekoracyjny do mieszkania.

Współczynnik rozkwitu technologii: 3/5 (liczymy na Chińczyków, potrafiących zalać rynek jednym modelem gadżetu)

2. Foliowa sztuczka od Musion

Firma Musion System oferuje rozwiązanie, dla multimedialnych prezentacji i telekonferencji, które sprytnie imituje wrażenie trójwymiarowości obrazu. Wystarczy do tego ciemne pomieszczenie, widocznie tworzące perspektywę, w którym zawiesza się przezroczystą folię. Następnie na folię rzutowany jest normalny obraz z projektora . Ponieważ nasz mózg patrząc na scenę widzi przestrzenną rzeczywistość obraz, obraz rzutowany w ten sposób na folię, również zaczyna być dla niego przestrzenny. Wiele firm sprzedaje podobne rozwiązania.

Przyszłość rozwiązania : System już dziś jest z powodzeniem stosowany jako atrakcyjny element wizulany targów i wydarzeń towarzyszących premierom produktów. Producent stara się przekonać firmy, że nadaje się on również do wideokonferencji. Firmy jednak nie będą chciały ponosić kosztów związanych ze specjalnym przygotowaniem pokoju do telekonferencji 3D. Dodatkowo taka telekonferencja wymaga mocnych łączy, bez problemu wysyłających i odbierających obraz HD. W obecnym kształcie rozwiązanie może stać się fanaberią dla garstki najbogatszych firm. System ten pozostanie, tym czym jest - atrakcyjną rozrywką w dużych salach.

Współczynnik rozkwitu technologii: 2/5 (już rozkwitła, ale dalej nie pójdzie)

3. Latająca kropka

Firma Provision sprzedaje obecnie wyświetlacze, które potrafią tworzyć trójwymiarowy obraz, unoszący się w powietrzu 1,25 metra od projektora. Kąt oglądania obrazu wynosi maksymalnie 75 stopni. Film przedstawia wersję wyświetlacza zmodyfikowaną przez naukowców, która umożliwia interakcję z użytkownikiem. Obraz tworzony jest dzięki zaawansowanej optyce wyświetlacza.

Przyszłość rozwiązania: małe rozmiary urządzenia (ekrany zaczynają się od 17 cali), wraz z popularnością wszelkiego rodzaju terminali stojących na ulicach i wyposażonych w wyświetlacze (automatyczne kasy, informatory, maszyny z numerkami w urzędach, etc) podpowiada nam, że to rozwiązanie będzie miało świetlaną przyszłość. Rosnąca konkurencja między miastami, by przyciągnąć młodych i kreatywnych ludzi, skłoni je w końcu do stosowania tego typu atrakcyjnych rozwiązań. Firmy, które lubią zaskakiwać pozytywnie klientów, również wybiorą to rozwiązanie (ustawiając maszynę w biurach obsługi klienta czy w sekcjach dla gości).

Współczynnik rozkwitu technologii: 5/5 (gotowe do zastosowania)

4. Pod kopułą, ale w powietrzu

Pokazany pierwszy raz w 2006 roku. Niestety, nie znamy szczegółów technicznych rozwiązania firmy Trade Show Hologram

Przyszłość rozwiązania: Choć obraz najbardziej przypomina holoprojektor z filmów sci-fi, to wadą są małe wymiary urządzenia i konieczność stosowania kopuły ograniczającej kąt widzenia. Do tego strona internetowa firmy bardziej straszy niż zachęca do zastosowania ich produktu.

Współczynnik rozkwitu technologii: 4/5 (bo jesteśmy optymistami i wierzymy że pojawi się duuuuża wersja)

5. Trójwymiarowa piramidka

Swoim rozwiązaniem może pochwalić się firma Innovision , sprzedająca piramidki generujące wewnątrz trójwymiarowy obraz. Podejrzewamy, że system ten w budowie jest zbliżony do systemu Cheoptics360.

Przyszłość rozwiązania: widoczna piramidka nas odstrasza. Wolimy Trade Show Hologram, dający bardziej naturalne złudzenie trójwymiarowości. Poza tym większa wersja urządzenia, oznaczałaby większą piramidę - nie jest to obecnie kształt kojarzący się z urządzeniami multimedialnymi. Zastosowanie szyb obudowy w praktyce uniemożliwia naturalną interakcję z obrazem.

Współczynnik rozkwitu technologii: 2/5 (za egipskie kształty i brak łatwej implementacji interakcji)

6. Obraz na parze

Rozwiązanie podobne do sztuczki z folią tylko zamiast folii używany jest strumień specjalnego powietrza, na którym można wyświetlić obraz. Odpowiedzialny: firma IO2Technology

Przyszłość rozwiązania: falujący w powietrzu obraz fajnie wygląda na filmach science-fiction . W rzeczywistości jednak, wolimy ostry i wyraźny. W tym rozwiązaniu obraz ani nie jest wyraźny, ani nie jest specjalnie trójwymiarowy. Nie daje też możliwości interakcji z człowiekiem. To po prostu ekran 2D z mgiełki unoszący się w powietrzu. Po postawieniu na biurku, zdmuchnąłby nam wszystkie papiery oraz wzbił tonę kurzu.

Współczynnik rozkwitu technologii: 1/5 (bo można, tylko po co)

7. Rój minihelikopterów

Rój minihelikopterów sterowanych komputerem, pokazali w lutym 2010 naukowcy z MIT Być może kiedyś usłyszymy: "Kochanie, telewizor właśnie nam wyleciał za okno".

Przyszłość rozwiązania: jest to na tyle egzotyczny pomysł, że trudno nam wyrokować co do tej technologii. Latające, samoorganizujące się roje obiektów można by wykorzystać w wielu dziedzinach - jako kamery podczas koncertów, oświetlenie akcji ratowniczych, urządzenia badawcze. W samej dziedzinie wyświetlania obrazu raczej się nie sprawdzą - do prawidłowego wyświetlania potrzebna jest precyzja, którą łatwo zaburzy silniejszy podmuch wiatru. W domu nie ma wystarczającego miejsca. Rozwiązanie wydaje się najbardziej pasować do sal galerii, gdzie artyści mogą tworzyć piękne instalacje świetlne.

Współczynnik rozkwitu technologii: ?/5 (ma dużo potencjalnych zastosowań, ale wyświetlanie obrazu jest ostatnim z nich)

8. Skomplikowany system luster

System znany przede wszystkim użytkownikom Wykopu, nie jest łatwy w instalacji, lecz za to daje świetny efekt trójwymiarowości. Cztery projektory rzutują obraz na cztery przezroczyste ściany, a wyświetlany obraz może mieć od 1,5 metra do 30 metrów wysokości. System ten pokazała po raz pierwszy w 2006 roku firma Vizoo

Przyszłość rozwiązania: podobnie do systemu firmy Musion - obecnie stosowane podczas targów i imprez promocyjnych. Mocne złudzenie trójwymiarowości na dużej przestrzeni i trochę kosmiczny wygląd instalacji z powodzeniem sprawdziłby się w rozrywce. Wadą są rozmiary samego urządzenie i koszt montażu.

Współczynnik rozkwitu technologii: 3/5 (dobry efekt, gotowy do stosowania, ale bez możliwości dalszego rozwoju)

9.Wybuchowo i laserem

I na koniec, niestety bez filmiku, za to warty wspomnienia system produkujący obrazy 3D poprzez mikrowybuchy powietrza, generowane laserem. Zaprezentowany został w 2006 roku przez The National Institute of Advanced Industrial Science and Technology i od tego czasu wciąż jest udoskonalany .

Przyszłość rozwiązania: Obecnie urządzenie potrafi generować obrazy tylko w kolorze biało-niebieskim. Nawet gdyby udało się naukowcom wygenerować dodatkowe dwa kolory, to użycie takiego telewizora w domu, skończyłoby się szybko zjonizowaniem całego powietrza w domu - to nie byłoby zdrowe. Użycie osłony ograniczyłoby możliwość swobodnego generowania obrazu w przestrzeni - najważniejszej cechy tego urządzenia. Najlepszym zastosowaniem wydaje się show świetlne na dużej przestrzeni, które można by wykonywać przy dowolnym wietrze.

Współczynnik rozkwitu technologii: 4/5 (bo urządzenie potrafi generować prawdziwy obraz w trzech wymiarach, stosuje dobrze znane techniki sterowania wiązką lasera, ale daje obraz monochromatyczny)

Jeśli macie więcej danych na temat któregokolwiek z pokazywanych systemów, albo znacie inny, który powinniśmy włączyć do artykułu - dajcie znać w komentarzach.

Kuba Gładykowski

Więcej o: