Wielka premiera Adobe: nowy Photoshop i dużo więcej

Koncern Adobe zaprezentował właśnie najnowsze - piąte - wydanie swojego pakietu aplikacji do tworzenia i edytowania treści multimedialnych. Dziś z wielką pompą oficjalnie prezentowany jest Creative Suite 5.

Adobe odświeżył praktycznie wszystkie programy wchodzące w skład zestawu - pojawił się nowy Photoshop, Dreamweaver, Bridge, Illustrator czy Premiere Pro . Nie znajdziemy tu żadnych wielkich, przełomowych nowości (w postaci nowych funkcji czy aplikacji) - podczas prac nad najnowszym wydaniem CS5 główny nacisk położono na dodanie jak największej liczby najróżniejszych drobnych usprawnień i innowacji. Ale jest ich tak dużo i niektóre są na tyle interesujące, że użytkownicy czekający od końca 2008 r. na nową wersję CS nie powinni czuć się zawiedzeni.

Interesujące nowe funkcje pojawiły się np. w Photoshopie - pisaliśmy już kilka dni temu o świetnie działającym narzędziu Content-aware fill . Warto też wspomnieć o narzędziu Refine Edge (ułatwiającemu skomplikowane zaznaczanie), wbudowanej przeglądarce grafiki Mini-Bridge czy możliwości renderowania obiektów 3D bezpośrednio w PS-ie (bez konieczności korzystania z zewnętrznej aplikacji - dzięki nowej funkcji Repousse).

Adobe zamierza sprzedawać nowe aplikacje w dwóch modelach - pojedynczo oraz pogrupowane w pakiety dobrane do potrzeb różnych grup użytkowników. Dostępne będą następujące zestawy: Design Standard i Design Premium, Web Premium, Production Premium oraz Master Collection (ten ostatni to zestaw wszystkich aplikacji z rodziny CS5).

Oficjalna premiera najnowszej wersji CS5 odbywa się dziś. Na polskim rynku najnowsze wydanie powinno pojawić się w maju. Dodajmy, że zestaw dostępny jest dla Windows oraz Mac OS X.

Więcej informacji - w tym m.in. pełny spis nowości oraz opis nowych narzędzi i poszczególnych wydań Creative Suite 5 - znaleźć można na stronie koncernu Adobe .

Daniel Cieślak

Więcej o: