VHS i DVD w jednym stali domu - nowe nagrywarki Funai

VHS jest już tylko wspomnieniem z przeszłości, ale w naszych domach wciąż zalegają stare kasety, na których mamy nagrane filmy. Gdy nasz stary magnetowid wyzionie ducha,  stracimy możliwość odtworzenia naszej kolekcji VHS. O ile mniej ważne są dla nas filmy fabularne (możemy zakupić je przecież na cyfrowych nośnikach), o tyle bardziej cenne wydają się być filmy osobiste - nagrane podczas imprez tak ważnych życiowych wydarzeń jak ślub, wesele, pierwsza komunia, rodzinne spotkania etc.

Ratunek dla VHS - dwie opcje

Możemy jednak zrobić dwie rzeczy - albo skopiować materiały z VHS na płyty DVD w specjalnych punktach albo zakupić nagrywarkę VHS/DVD. Oczywiście jeżeli mamy tylko jedną czy dwie kasety, to opłaca się nam zapłacić za ich przegranie. Ale co w sytuacji, gdy mamy ich kilkanaście lub kilkadziesiąt, a nawet kilkaset? Wtedy lepszym rozwiązaniem jest jednak zakup specjalnej nagrywarki combo VHS/DVD.

Nagrywarka VHS/DVD z dyskiem twardym

Japońska firma Funai właśnie wprowadziła na polski rynek dwa nowe modele nagrywarek VHS/DVD. Dają one możliwość nie tylko odtworzenia filmu z kasety VHS, ale także przegrania jej na płytę DVD.

Model TD6D-D4413DB posiada też dysk twardy o pojemności  320GB i pozwala na nagranie ok. 545 godzin materiału. Według producenta, konwersja do rozdzielczości 1080p oraz skanowanie progresywne mają znacząco polepszać jakość obrazu z kaset VHS. Za nagrywarkę japońskiego producenta będziemy musieli jednak zapłacić, bagatela, ok.1400 zł. Trochę drogo, ale czego nie robi się dla uratowania swojej starej kolekcji filmów...

Opcja dla oszczędnych

Jeżeli cena jest jednak dla nas zbyt wysoka, to możemy zrezygnować z nagrywania na dysku twardym i wybrać model WD6D-D4413DB, który posiada tylko nagrywarkę DVD oraz magnetowid VHS i jest ok. 400 zł tańszy.

Drogo czy nie?

Dla mnie to trochę za droga impreza, ale ja mam w domu tylko dwie kasety VHS warte przegrania. Natomiast dla ludzi mających rozbudowane, zbierane w ciągu wielu lat kolekcje VHS, cena ta nie będzie raczej postrzegana jako zaporowa. Tym bardziej, że nagrywarki Funaia mogą służyć również jako odtwarzacze plików MP3, JPEG, VCD czy DivX.

Mariusz Koryszewski

Więcej o: