Broń nuklearna - 10 rzeczy, które warto wiedzieć

Broń nuklearna zawsze budziła respekt. Wielokrotnie oglądaliśmy charakterystyczne "grzybki" na filmach (tych dokumentalnych i tych fabularnych). Ale z pewnością nie znamy wielu interesujących aspektów. Na stronie OnlineSchools.com pojawiło się 10 najważniejszych faktów dotyczących broni atomowej. Warto je poznać.  

Broń nuklearna - 10 rzeczy, które warto wiedzieć

1. Wiadomo, że pierwsza bomba atomowa powstała w USA w ramach tzw. Projektu Manhattan. Ale nie wszyscy wiedzą, że w jej stworzeniu pomagała Anglia i Kanada .

2. 20,000,000,000 USD (20 miliardów dolarów) tyle kosztowało stworzenie pierwszej bomby atomowej (uwzględniając inflację)

3. Są dwa rodzaje bomb nuklearnych - atomowa (jądro atomu zostaje rozbite na dwa) i wodorowa (dwa małe atomy, najczęściej izotopy wodoru łączą się tworząc większy atom)

4. W 1952 roku testowa bomba wodorowa (Ivy Mike) zdmuchnęła z powierzchni Ziemi całą wyspę Elugelab (znajdowała się blisko Wysp Marshalla) (79 razy silniejsza od bomby zrzuconej na Hiroszimę)

5. Od 1951 roku USA zbudowały 67, 5 tys. pocisków nuklearnych (to 1144 pociski na rok )

6. Bomba w Hiroszimie (Little Boy ) - odpowiednik 13 kiloton TNT, zasięg uderzenia - 1 mila, ogień sięgnął 4,4 mil wokół wybuchu, 69 proc. zniszczonych budynków w mieście, 140 tys. ofiar

7. Bomba w Nagasaki (Fat Man ) - odpowiednik 21 kiloton TNT, zasięg uderzenia - 1,2 mili, 90 tys. ofiar

8. Car Bomba z ZSRR - najmocniejsza bomba, jaka powstała w historii ; miała siłę 50 megaton (ekwiwalent 50 milionów ton TNT). Dla porównania największa amerykańska bomba to Bravo o sile "tylko" 15 megaton.

9. 11 - ty le amerykańskich bomb zaginęło i do dzisiaj nie zostało odnalezionych (na całym świecie zaginęło podobno o wiele więcej bomb)

10. Obecne rezerwy broni nuklearnej (liczba głowic) - USA (9 tys. 326), Rosja (14 tys. 787), Francja (350), Chiny (200), Wielka Brytania (160), Indie (100), Pakistan (90)

Wciąż atomowy świat...

Chociaż od lat mówi się o rozbrojeniu atomowym i rezygnacji z broni masowej zagłady to wciąż zapasy broni nuklearnej są gigantyczne. Wystarczy spojrzeć na te liczby, by zauważyć, że niewiele się zmieniło - wciąż grozi nam nuklearna zagłada. A fakt, że tyle bomb atomowych gdzieś zaginęło, napawa już prawdziwym niepokojem...

Via [ Online Schools.com ]

Mariusz Koryszewski

Więcej o: