Czy Komisja Europejska interesuje się App Store?

Komisarz ds. agendy cyfrowej Komisji Europejskiej Neelie Kroes wskazała App Store jako przykład zamkniętego środowiska. Być może oznacza to początek zainteresowania KE sklepem Apple.

Komisja Europejska przyjęła w maju ramowy dokument definiujący europejskie priorytety w rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych, zwany cyfrową agendą. Jednym z jego siedmiu filarów jest postulat wzmocnienia interoperacyjności. Wiceprzewodnicząca KE, Neelie Kroes, komentując zagadnienia otwartości w branży smartfonów, wskazała App Store jako przykład zamykania się na rynek, z którym agenda ma walczyć. Powiedziała, że komisja musi się upewnić, że znaczący gracze nie ograniczają interoperacyjności w swoich produktach.

Komisja Europejska i sama Neelie Kroes ostro traktują praktyki monopolistyczne, sprzeczne z europejskimi wytycznymi. Największym dotychczasowym sukcesem komisarz było nałożenie w 2008 roku na Microsoft grzywny 899 mln euro za niewypełnienie poleceń antymonopolowych. Kroes wytrwale i skutecznie tropi kartele i monopolistyczne praktyki, Apple ma więc czego się obawiać.

[via Rethink Wireless ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: