Co w Sieci piszczy II - 10 interesujących polskich start-upów

W Internecie co i rusz powstaje nowy serwis, który potencjalnie może okazać się "The Next Big Thing". Oto subiektywnie wybrany przez nas zestaw ciekawych nowości z ubiegłego miesiąca (lub okolic).

Serwisy oceniam w skali 1 - 10 , w zależności od przydatności i wrażenia, jakie na mnie wywarły.

1. Lubimy czytać - społeczność czytających

Lubimy czytaćLubimy czytać Fot. Lubimy czytać

Lubimy czytać to serwis dla osób, które lubią czytać (odkrywczość zdania +10). Społeczność, która tam się tworzy uzupełnia swój profil o książki, które czyta, ma w planach, posiadane, pożyczone , itd. Baza książek jest spora, więc można znaleźć w niej jakąś inspirację dla siebie, jak również oznajmić światu, że "mam zamiar przeczytać X", a wtedy nie ma już odwrotu.

Jak ocenić przydatność Lubimy czytać? Sam cel propagowania czytelnictwa warto pochwalić, chociaż serwis mógłby się jeszcze trochę rozwinąć i wyspecjalizować . Obecnie książką, do przeczytania której przyznaje się najwięcej osób jest Harry Potter. Ja wiem, że to międzynarodowy bestseller, ale mimo wszystko wolałabym zobaczyć tam inną pozycję. Serwis oceniam na 8.

2. Wakacyjny wynajem - wyszukiwarka kwater

Wakacyjny wynajemWakacyjny wynajem Fot. Wakacyjny wynajem

Wakacyjny wynajem to serwis dla osób, które wolą wyjeżdżać na własną rękę, a nie z biurem podróży. Całkowicie identyfikuję się z takim podejściem. W serwisie znaleźć można oferty z Polski i ze świata , porady dotyczące różnych rejonów oraz wydarzenia, które mogą zainteresować turystów.

Przydatność ogólna serwisu, który oferuje wyszukiwanie letniego miejsca zatrzymania (zwłaszcza teraz) jest ogromna. Wakacyjny wynajem ma jednak dość poważną wadę - znaleźć w nim można w większości apartamenty w horrendalnych cenach , choć sami przedstawiciele serwisu tłumaczą, że podane ceny dotyczą wynajmu całej posiadłości lub apartamentu, a nie od osoby. Gdyby w serwisie znalazł się pełny przekrój rynkowy, zyskałby na tym portal, ale przede wszystkim żądni urlopu użytkownicy. Dlatego serwis oceniam na 6 , z możliwością poprawy.

3. Lecznica24 - wyszukiwarka weterynarzy

Lecznica24Lecznica24 Fot. Lecznica24

Lecznica24 to serwis dla właścicieli zwierząt, którzy stanęli przed koniecznością wizyty u weterynarza. Największą przydatność może jednak okazywać w momencie, gdy jesteśmy w nieznanej okolicy, a pupil potrzebuje pilnej pomocy specjalisty. W serwisie można znaleźć przedstawione na mapie gabinety weterynarzy, schroniska oraz hotele dla zwierząt (trzeba jednak ze smutkiem przyznać, że tych ostatnich jest jak na lekarstwo). Znajduje się tam także forum, na którym można wymieniać się uwagami na temat poszczególnych lekarzy lub szukać porady na własną rękę.

Każdy właściciel zwierzęcia staje w końcu przed awaryjną koniecznością wizyty u weterynarza, stąd przydatność serwisu jest spora. Szkoda, że baza nie została uzupełniona jeszcze o schroniska i "psie hotele", które na przykład na Zachodzie cieszą się dużą popularnością. Ogólna ocena - 9.

4. Pyszne.pl - gdzie zamawiać jedzenie przez Internet

Lecznica24

Jeśli tak jak ja nie macie często czasu na gotowanie i zamawiacie jedzenie przez Internet, Pyszne.pl mogłoby być dla Was . Pomysł polega na tym, by wpisać swój adres, a serwis przedstawia lokale, które mogą dostarczyć jedzenie w dane miejsce . Niestety, na razie baza Pyszne.pl obejmuje jedynie Kraków i Wrocław, wkrótce ma się powiększyć o Poznań. Gdyby można było przeszukiwać więcej miast , serwis otrzymałby ode mnie ocenę 10. Jednak dopóki wyszukiwaniem objęte są jedynie dwa miasta, otrzymuje ocenę 5 , a z wielką nadzieją będę czekać na powiększenie się liczby uwzględnianych miast.

5. Legeo - porady prawne

 Legeo Legeo Fot. Legeo

Legeo to serwis, który chce zapewniać darmowe porady prawne . Na pytania użytkowników odpowiadają prawnicy, studenci prawa czy aplikanci; ich baza jest otwarta, można więc zwracać się ze swoim problemem do konkretnej osoby.

Legeo ma sporą przydatność, lecz ograniczony zasięg. W końcu niecodziennie zmuszeni jesteśmy zwracać się z prośbą o poradę prawną. Przyjaznym użytkownikowi rozwiązaniem są punkty, przyznawane odpowiadającym specjalistom - w ten sposób można zarówno "wypromować" swoją osobę, jak i "znać reputację" osoby, która nam odpowiada. Przydatność - 6,5

6. Gdzie są bliscy - lokalizator dzieci

Gdzie są bliscyGdzie są bliscy Fot. Gdzie są bliscy

Gdzie są bliscy to serwis dla rodziców, którzy chcą monitorować położenie swojego dziecka . Jest to możliwe albo dzięki specjalnemu urządzeniu - trackerowi - albo aplikacji instalowanej w telefonie. Monitoring jest płatny; Tracker kosztuje kilkaset złotych, a korzystanie z aplikacji "mniej niż 10 zł miesięcznie". Wyobrażam sobie, że Gdzie są bliscy może być przeznaczony dla osób, których dzieci wyjeżdżają na przykład na kolonie i chcą być w stanie sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się autokar lub pociąg. Faktycznie - jako usługa dla rodziców, serwis może być bardzo przydatny i uspokajać nerwy rozemocjonowanego rodziciela. Przychodzi mi jednak do głowy także kilka innych, mniej godnych pochwały sposobów wykorzystania serwisu. Ocena ogólna - 8,5 .

7. Sagio.pl - poradnik od kobiet dla mężczyzn

Sagio.plSagio.pl Fot. Sagio.pl

Sagio.pl jest wideoporadnikiem dla panów , którzy chcą poprawić swoje relacje z płcią przeciwną. Filmiki zamieszczane w serwisie dotyczą różnych problemów, jakie mogą się pojawić - o czym rozmawiać na randce, na jakie sygnały zwracać uwagę, itd. Pełny dostęp do serwisu jest płatny.

Wideoporadnik w formie, jaką proponuje Sagio.pl jest ciekawy, chociaż obawiam się, że grupa odbiorców może być ograniczona w większej części do nastolatków. Ogólna ocena - 6.

8. Co na ślub - lista prezentów dla nowożeńców

Co na ślubCo na ślub Fot. Co na ślub

Kupno prezentów ślubnych bywa - obok wyboru kreacji na wesele - jednym z większych problemów, z jakimi muszą się zmierzyć zaproszeni goście. Serwis Co na ślub pozwala stworzyć narzeczonym listę rzeczy , które sprawią im największą radość, opublikować ją w Internecie i przesłać zestawienie zaproszonym gościom . Ci ostatni mogą "zastrzec" sugerowany prezent, a wówczas unika się otrzymania trzech pralek i sześciu mikserów. Pełny dostęp do serwisu jest płatny.

Moim zdaniem pomysł na taki serwis jest świetny; jednak przyda się (plus, minus) raz w życiu każdej pary. Co na ślub oceniam ostatecznie na 8 .

9. Gdzie wyjść - wyszukiwarka lokali

Gdzie wyjśćGdzie wyjść Fot. Gdzie wyjść

Gdzie wyjść to serwis, za pośrednictwem którego można wyszukać kawiarnie, restauracje, puby i kluby . Pomysł bardzo zacny, zwłaszcza latem, gdy będziemy zwiedzać nieznane dotąd miejsca. Niestety, baza danych obejmuje jak na razie 9 większych miast Polski, a i większość lokali nie została jeszcze tam zamieszczona. Gdy minie trochę czasu prawdopodobnie sytuacja się zmieni, a Gdzie wyjść będzie bardzo przydatnym miejscem. Teraz jednak (z dużym kredytem zaufania) oceniam serwis na 7 .

10. Wyjdź na miasto - ciekawe wydarzenia

Wyjdź na miastoWyjdź na miasto Fot. Wyjdź na miasto

Wyjdź na miasto jest początkującą bazą eventów w Trójmieście . W serwisie znaleźć można zarówno informacje o zbliżających się wydarzeniach kulturalnych (festiwale filmowe, teatralne), jak i wyprzedażach czy przecenach. Minusem Wyjdź na miasto jest bardzo mały zasięg (Trójmiasto i okolice). Oceną , mimo dobrej zawartości merytorycznej, musi być w tym przypadku 4.

Znacie jeszcze jakieś ciekawe startupy? Zostaw komentarz lub napisz do nas

Joanna Sosnowska

Więcej o: