Wielkie zaćmienie w Nowym Jorku - do czego może doprowadzić brak prądu?

Ostatnio mamy prawdziwą falę upałów. Wczoraj w Warszawie zarówno w pracy jak i domu miały miejsce chwilowe wyłączenia prądu. Infrastruktura elektryczna słabo znosi falę upałów rodem z Afryki. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, ile elektryczność znaczy dla człowieka. Dopiero po odcięciu dopływu prądu, okazuje się, że jesteśmy bardziej zależni od energii niż nam się wydaje.

Na szczęście były to tylko chwilowe zaniki prądu. Ale po upałach często nadchodzi czas na gwałtowne burze, a wyładowania energetyczne mogą narobić niemało szkód. Najgorzej gdy piorun trafi we wrażliwy punkt elektrycznej sieci przesyłowej. Brak prądu może wywołać tragiczne w skutkach wydarzenia...

Pechowy 13 lipca w wielkiej metropolii

Tak właśnie stało się 13 lipca 1977 w Nowym Jorku, kiedy piorun uderzył w jedną z podstacji energetycznych przy rzece Hudson. Wyzwoliło to łańcuch wydarzeń, które w efekcie poskutkowały wyłączeniem prądu w całej metropolii - w niektórych częściach miasta nawet na ponad 24 godziny. Zapanowała ciemność, a wtedy...może dojść do nieoczekiwanych zachowań społecznych.

Niechlubna karta w historii Nowego Jorku

Wszelkie zabezpieczenia zawiodły - a jak podaje serwis Wired News - do zaćmienia Nowego Jorku doprowadził pech (przypomnijmy, że działo się to 13-tego) i błędy samego dostawcy prądu. Dlatego ok. 21:30 zapanowała ciemność. Nowy Jork był wtedy na krawędzi bankructwa z powodu finansowego kryzysu. Gdy zgasły światła, w mieście rozpoczęła się fala rozruchów i kradzieży - to jedna z najbardziej niechlubnych kart w historii miasta.

Nowy JorkNowy Jork Nowy Jork

Tragiczne efekty braku prądu

Podczas wielkiego zaćmienia Nowego Jorku aż 1616 sklepów zostało okradzionych lub zniszczonych. Wybuchło ponad tysiąc pożarów. Aresztowano 3776 osób - to największe masowe aresztowanie w historii Nowego Jorku. Aż zabrakło cel do zamykania ludzi... Straty wyceniono na ok. 300 milionów USD.

Nowy Jork

Takie były rezultaty wyłączenia prądu w Nowym Jorku 33 lata temu. Strach pomyśleć, co mogłoby się dziać na ulicach naszych miast, gdyby przydarzyłoby się to w Polsce...

Via [ Wired ]

Mariusz Koryszewski

Więcej o: