Głównym celem budowy nowej rakiety (nazwanej od syberyjskiej rzeki), jest zapewnienie Rosji niezależnego dostępu do przestrzeni kosmicznej - w tej chwili większość startów wykonywana jest z centrum kosmicznego w Baikonurze, które jednak, po rozpadzie ZSRR, znajduje się na terenie Kazachstanu i za używanie którego Rosjanie muszą płacić.
Nowa rakieta będzie mogła startować z kosmodromu w Plesiecku (północna Rosja), lub nowego kosmodromu, który Rosjanie planują zbudować w 2011 roku na dalekim wschodzie kraju.
Angara zapewni możliwość wynoszenia ładunków od 2000 do 40500 kg na niższą orbitę. Ma się stać główną rakietą nośną dla misji bezzałogowych.
Producentem Angary jest Państwowe Kosmiczne Centrum Badawczo-Produkcyjne im. Kruniczewa. Przedstawiciel placówki, Władymir Nestorow, zapowiada, że montaż rakiety zakończy się w pierwszym kwartale 2011 roku, przy czym pierwszy stopień jest gotowy w 99%, zaś drugi przeszedł już trzy testy. Głównym powodem opóźnień testów były braki w sprzęcie naziemnym, wywołane brakiem funduszy. Centrum Kruniczewa pracuje także nad bardzo ciężką wersją rakiety, Angarą 7, mogącą wynieść 45 do 75 ton, więcej niż jakakolwiek inna rakieta aktualnie używana na świecie.
[ RIA Novosti via Space-Travel ]
Maciej Starzycki