Kosmiczne śmieci latają nad naszymi głowami

Od początku podboju kosmosu sukcesywnie zaśmiecamy orbitę, bo nie wszystko, co poleciało w górę, musi samo spaść. Wiele z naszych odpadów wciąż pozostaje na orbicie i krąży nad naszymi głowami. Angielski Serwis Telegraph opublikował właśnie ilustrację zrobioną przez australijską firmę Electro Optic Systems pokazującą dokładnie, jak zatłoczona jest przestrzeń wokół Ziemi.

Ile kosmicznych śmieci lata wokół Ziemi?

Na zdjęciu widok Ziemi z orbity geostacjonarnej, a wokół niej latające kosmiczne śmieci - na ilustracji widać ok. 50 tys. z pół miliona obiektów większych niż 1 cm znajdujących się na niższej orbicie ziemskiej. To dużo, bardzo dużo. A z każdym dniem dostarczamy więcej śmieci na orbitę. Te śmieci zagrażają naszym statkom kosmicznym, satelitom oraz stacji ISS - pisałem już o tym jakiś czas temu w artykule Dziki Zachód w kosmosie .

Dlaczego po prawej stronie zdjęcia nie widać śmieci? Ponieważ wschodnia część Ziemi znajduje się tu w cieniu, dlatego śmieci nie są widoczne dla ludzkiego oka.

Laser - dobry sposób na pozbycie się śmieci?

Jak pozbyć się kosmicznych śmieci? Firma Electro Optic Systems (która wykonała powyższe zdjęcie) właśnie otrzymała zadanie stworzenia pierwszego na świecie zautomatyzowanego systemu laserowego o dużej precyzji, który ma rozwiązać problem śmieci latających nad nami. A więc rozwiązanie rodem z literatury SF...

Via [ Telegraph ]

Mariusz Koryszewski

Więcej o: