Duch w maszynie cz. 3 - najsłynniejsze androidy w historii kina

Były już komputery w kinie i cyborgi. Teraz czas na androidy - kolejne popularne w kinie mechaniczne istoty. Android (z greckiego anthropos - człowiek) to w skrócie robot w ludzkim ciele, sztuczny człowiek. Od cyborga różni się tym, że każda część jego ciała została stworzona sztucznie. Androidy mają być imitacją człowieka, a jednocześnie jego bardziej udoskonalona wersją. Żeńską odmianę androidów nazywa się gynoidami.

1. Metropolis

Imię: Futura (sobowtór Marii)

Rok uruchomienia: 1927

Producent: szalony naukowiec Rotwang

Opis: Pierwszy film, w którym pojawia się sztuczny człowiek czyli android. Maria ze słynnego Metropolis Fritza Langa to żeńska forma androida czyli gynoid. Idealna kopia Marii - tak bardzo podobna, że nawet ukochany Marii nie rozpoznaje w niej robota. Android -sobowtór powoduje wybuch społecznego buntu, co staje się pretekstem do użycia siły przeciw robotnikom. Klasyczna femme fatale. Co ciekawe, C3PO z Gwiezdnych Wojen wzorowany był właśnie na postaci gynoida z Metropolis.

Cecha charakterystyczna: złota antropomorficzna postać robota (przed przemianą w sobowtóra Marii).

Hasło: Between the mind that plans and the hands that build there must be a Mediator, and this must be the heart. (Pomiędzy umysłem, który planuje i rękoma, które budują, musi być pośrednik i to musi być serce)

Umiejętności: wywoływanie społecznych niepokojów

Status: zniszczona

2. Obcy - ósmy pasażer Nostromo

Imię: Ash

Rok uruchomienia: 1979

Producent: korporacja Weyland-Yutani

Opis: W Obcym Ridleya Scotta głównym zagrożeniem jest przerażający kosmita, ale nie jedynym... Ash to najbardziej niepozorna postać drugoplanowa w Obcym, która z czasem okazuje się być androidem, który chroni interesy korporacji Weyland-Yutani. Życie innych ludzi jest dla niego nieistotne. Zależy mu tylko na dostarczeniu na Ziemię Xenomorpha. To kolejna imitacja człowieka, która ma kontrolować ludzi.

Cecha charakterystyczna: niepozorny

Hasło: I admire its purity. A survivor... unclouded by conscience, remorse, or delusions of morality. (Podziwiam jego [Xenomorpha] czystość... instynkt przetrwania, pozbawiony świadomości, wyrzutów sumienia i złudzeń moralności).

Umiejętności: nadludzka siła

Status: zniszczony

3. Blade Runner - Łowca androidów

Imię: Roy Batty, Rachel Tyrell, Leon Kowalski, Zhora, Pris

Rok uruchomienia: 1982

Producent: korporacja Tyrella

Opis: Chyba najsłynniejszy film z androidami w historii kina - a do tego najbardziej skomplikowany. To chyba jedyny film, w którym prawie wszystkie postacie występujące w filmie albo są androidami lub mogą nimi być. W filmie Blade Runner androidy nazywa się replikantami. W filmie pojawiają się nowe typy androidów - ogarnięty obsesją dłuższego życia Roy Batty (może żyć tylko 4 lata) czy nieświadoma bycia androidem Rachel Tyrell (ma przeszczepione wspomnienia prawdziwej kobiety). U Scotta androidy z czasem zdobywają ludzkie uczucia, przez co niemal niemożliwe jest odróżnienie ich od ludzi. Film sugeruje, że androidów nie da się odróżnić od ludzi - wraz z doświadczeniem nabywają ludzkie uczucia, które rozmywają ostateczną granicę pomiędzy człowiekiem, a androidem. Ciała replikantów są idealną kopią człowieka. Do rozpoznania służy jedynie skomplikowany test Voighta-Kampffa, który i tak ma wątpliwe działanie. Jest nawet sugestia, ze nawet tytułowy łowca Deckard sam jest... androidem.

Cecha charakterystyczna: ludzkie uczucia - replikantów nie można odróżnić od ludzi, mogą nawet kochać i przebaczać

Hasło: All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die. (Wszystkie te chwile rozpłyną się w czasie...jak łzy w deszczu... Czas umierać)

Umiejętności: zależnie od roli - ogromna siła (Kowalski), nadludzka zręczność (Zhora), umiejętność podrywu (Priese), wysoka inteligencja (Roy Batty)

Status: wszyscy ścigani replikanci zginęli, Rachel - los nieznany

4. Terminator (tetralogia)

Imię: T-101, T-800, T-1000, T-X

Rok uruchomienia: 1984, 1991, 2005, 2008

Producent: Skynet

Opis: O terminatorach pisałem już przy cyborgach. James Cameron właśnie tak nazwał mechanicznego zabójcę w swoim pierwszym filmie i to przykleiło się do niego. Ale w istocie... terminator jest klasycznym androidem . Jest w całości sztuczny - nie ma tu żadnych ludzkich elementów. W Dniu Sądu terminator T-800 (po przełączeniu bezpiecznika w procesorze) ewoluuje i uczy się rozumieć ludzi i ich uczucia, uzyskując wręcz świadomość swoich ograniczeń jako maszyny. Modele T-1000 i T-X to kolejne wariacje zaprogramowanych do zabijania androidów o większych możliwościach

Cecha charakterystyczna: chłodne spojrzenie, brak jakichkolwiek emocji na twarzy, małomówność

Hasło: I know now why you cry, but this is something that I could never do (Wiem już dlaczego płaczecie, ale to jest coś, czego ja nigdy nie będę mógł zrobić)

Umiejętności: T-101 (siła, wytrzymałość, naśladownictwo głosu, precyzyjny system celowania) T-800 (to co pprzedni model + możliwość uczenia się), możliwość zmieniania się we wszystko, czego dotknie (T-1000), możliwość zmiany części ciała w broń i korzystanie z nanotechnologii (T-X)

Status: wszystkie modele zniszczone

5. Obcy - decydujące starcie

Imię: Bishop

Rok uruchomienia: 1986

Producent: korporacja Weyland-Yutani

Opis: W pierwszej części Obcego mieliśmy androida zagrażającego ludziom. W drugiej części Cameron pokazał androida, który potrafi dobrze ludziom słuzyć. To przykład sztucznego człowieka, który się nie buntuje. Ripley na początku go nie lubi (pamiętając przejścia z Ashem); ostatecznie Bishop okazuje się godny zaufania - bez niego Ripley i spółka nie uciekliby z planety. Bishop ryzykował nawet życie, by uratować główną bohaterkę... Kolejny raz okazuje się, że android potrafi być bardziej ludzki niż ludzie (np. Burke z korporacji Weyland-Yutani). Bishop pojawia się też na chwilę w Obcym 3.

Cecha charakterystyczna: biała krew

Hasło: Not bad for a human (Nieźle jak na człowieka)

Umiejętności: pilotowanie wahadłowca kosmicznego, umiejętności medyczne i naukowe, skuteczne posługiwanie się nożem

Status: zniszczony (królowa Obcych rozerwała go na pół)

6. Star Trek - Następne pokolenie (serial)

Imię: Data

Rok uruchomienia: 1987

Producent: doktor Noonian Soong

Opis: Pojawił się w jednym z seriali z cyklu Star Trek. Data to android ze statku Enterprise - jest wiecznie zdziwony brakiem logicznego myślenia wśród ludzi ich dziwnymi zachowaniami. Zaciekawiony poczciwiec, który stara się zrozumieć ludzką naturę, ale robi to nie dlatego, że chce stać się człowiekiem, lecz dlatego, że jego ścisły umysł nie potrafi zrozumieć myślenia ludzi. To nie jest android szukający sensu swojej egzystencji jak replikanci z Łowcy Androidów. Data zawsze działa zgodnie z zasadami i regulaminem Gwiezdnej Floty.

Cecha charakterystyczna: złoty kolor skóry, "głupie" pytania

Hasło: I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities (Zawsze zadziwiać mnie będzie ludzke upodobanie do pilotowania pojazdów latających z niebezpieczną prędkością)

Umiejętności: specjalista od logiki

Status: zginął (w Star Trek Nemesis poświęca swoje życie w celu ratowania przyjaciół)

7. Cyborg 2

Imię: Cash

Rok uruchomienia: 1993

Producent: Pinwheel Robotics

Opis: Kolejny po terminatorze przykład złej terminologii. Film w tytule ma cyborga, a w istocie główna postać z filmu to android - a nawet lepiej gynoid. I to o ciele młodziutkiej Angeliny Jolie, która zaczynała karierę właśnie rolą robota. Na Ziemi rządzą wielkie korporacje, a cyborg (android) w postaci zjawiskowo pięknej Cash, ma za pomocą wszczepionego w swoje ciało materiału wybuchowego (tytułowy szklany cień) zniszczyć konkurencyjną korporację.

Cecha charakterystyczna: zjawiskowa uroda Angeliny Jolie

Hasło: Don't get dead ( Nie padnij trupem)

Umiejętności: atrakcyjność - kto by pomyślał, że ona jest robotem?

Status: nieznany

8. Tajemnica Syriusza (Screamers)

Imię: David (Typ 3)

Rok uruchomienia: 1995

Producent: wojsko przyszłości/ ewolucja

Opis: W przyszłości na odległej planecie jedna z ludzkich frakcji stworzyła broń idealną - wrzeszczoty - małe roboty wielkości szczurów wyposażone w piły i sztuczną inteligencję. Okazuje się, że wrzeszczoty (przy ataku wydają okropny wrzask) z czasem ulegają ewolucji i same się replikują, tworząc coraz doskonalszych zabójców. Najbardziej zaawansowanym modelem okazują się androidy bojowe - idealne imitacje ludzi. Mają taką samą funkcję jak terminator - eliminację ludzi. Tylko, że sztuczna inteligencja stworzyła androida - zabójcę w formie dzieci. Brrr... Bohaterowie nie wiedzą, że to maszyny - co niemal kosztuje ich życie.

Cecha charakterystyczna: specyficzny wrzask

Hasło: Can I come with you? (Czy mogę z tobą pójść)

Status: nieznany

9. Obcy: Przebudzenie

Imię: Annalee Call

Rok uruchomienia: 1997

Producent: nieznany

Opis: Kolejny przykład gynoida. Drobna Winona Ryder właściwie niczym nie różni się od człowieka. Tożsamość Call przez większość filmu pozostaje dla nas nieznana. Dopiero pod koniec okazuje się, że Call jest gynoidem. Na początku chce zabić "zainfekowaną" Ripley, by uratować Ziemię od xenomorphów, ale nie jest w stanie zabić człowieka. Jest tak bardzo ludzka, że o niej jako o ostatniej można byłoby powiedzieć, że jest maszyną. W Obcym Przebudzenie sztuczny człowiek jest zdecydowanie najbardziej wrażliwy i ma więcej ludzkich uczuć niż wszyscy ludzie występujący w filmie. Najbardziej paradoksalne jest to, że tylko ona chce uratować ludzi na Ziemi.

Cecha charakterystyczna: rozbudowana ludzka wrażliwość

Hasło: Because I'm programmed to (Zostałam tak zaprogramowana - na pytanie Ripley dlaczego zależy jej na ludziach)

Umiejętności: podłączanie się do komputera bez korzystania z komputera

Status: żyje (wróciła na Ziemię)

10. AI - Sztuczna Inteligencja

Imię: David

Rok uruchomienia: 2001

Producent: Cybertronics

Opis: To kolejny David, ale jakże inny od tego z Tajemnicy Syriusza. W przyszłości mechy ( tak nazywają się androidy w tym filmie) są bardzo powszechne i spełniają wiele zadań. Mały David został stworzony do... miłości. Jego matka okazuje się jednak nieodpowiedzialna i wyrzuca z domu kochającego chłopca. Od tej pory, David z niepowstrzymaną pasją realizuje swoje marzenie, by stać się prawdziwym chłopcem - tak jak Pinokio w słynnej baśni. David chce by matka go pokochała. W tym celu uda się aż na koniec świata. To kolejny wyraźny przykład po Call w Obcym Przebudzenie, że uczucia androida są prawdziwsze i bardziej szczere niż u ludzi. W tym filmie ludzie są okrutni, a androidy nie dość, że nie stanowią zagrożenia dla ludzi, to są wręcz postaciami tragicznymi, domagającymi się uznania ich istnienia. To chyba pierwszy raz, gdy tak bezpośrednio pokazano, że android potrafi kochać mocniej niż człowiek.

Cecha charakterystyczna: spojrzenie niewinnego dziecka

Hasło: David: Why do you want to leave me? I'm sorry I'm not real ( Dlaczego chcesz mnie opuścić, mamo? Przepraszam, że nie jestem prawdziwy)

Umiejętności: umiejętność kochania i nieustępliwość w walce o swoje marzenia

Status: żyje

To tylko 10 propozycji. Jakie jeszcze słynne filmowe androidy powinny się znaleźć w tym zestawieniu?

Mariusz Koryszewski

Którego androida najbardziej lubisz?
Więcej o: