Połączenie depresji z uzależnieniem od Internetu było znane już od jakiegoś czasu, jednak trudno było powiedzieć, czy mamy tutaj do czynienia jedynie z korelacją czy też ze związkiem przyczynowo-skutkowym, a jeżeli takowy istnieje, to w którą stronę. Badanie przeprowadzone na 1041 chińskich nastolatkach (średnia wieku 15 lat) zdaje się sugerować, że nadmierne korzystanie z Internetu może prowadzić do depresji.
Badanie zostało przeprowadzone przez dr Lawrence T. Lama ze Szkoły Medycyny w Sydney oraz Uniwersytetu Notre Dame we Fremantle oraz mgr Zi-Wen Penga z Uniwersytetu Sun Yat-Sen w Kantonie. Uczestników badano na występowanie depresji i lęków testami psychometrycznymi, oraz zidentyfikowano osoby patologiczne korzystające z Internetu przygotowanym w tym celu kwestionariuszem zawierającym pytania o cechy typowe dla zachowań uzależnieniowych (na przykład "jak często czujesz przygnębienie, zdenerwowanie lub ponury nastrój kiedy jesteś offline, który znika kiedy wracasz online?"). Następnie po 9 miesiącach uczestników ponownie badano na występowanie zaburzeń lękowych i depresyjnych. Zagrożenie wystąpienia depresji dla nastolatków patologicznie korzystających z Internetu było dwa i pół raza większe niż u tych, którzy nie wykazywali objawów uzależnienia, natomiast nie zauważono zwiększonego ryzyka występowania stanów lękowych.
Oczywiście, należy pamiętać, że to tylko jedno badanie, a poza tym wykazało większe ryzyko depresji u osób patologicznie korzystających z Internetu. Ja tam na przykład nie jestem uzależniony od Internetu, mogę przestać kiedy tylko zechcę...
[via Science Daily ]
Leszek Karlik