Arabia Saudyjska blokuje BlackBerry

To drugi kraj, który w przeciągu tygodnia zdecydował się na blokadę usług kanadyjskiej firmy RIM.

Blokada wchodzi w życie w piątek, po okresie przejściowym, w czasie którego operatorzy mieli dostosować urządzenia do obowiązującego prawa. Oświadczenie Saudyjskiej Komisji Komunikacji i Informatyki zostało wydane zaledwie kilka godzin po głośnej premierze nowego smartfona RIMu, BlackBerry Torch 9000.

Zakaz oznacza, że RIM po raz kolejny nie ugiął się pod naciskiem rządów i służb wywiadowczych, pomimo iż oznacza to dla niego utratę około 700 tys. klientów u trzech saudyjskich operatorów: STC, Mobily i Zain. W oficjalnym oświadczeniu rzecznik firmy powiedział:

Wszelkie twierdzenia jakobyśmy dostarczali, teraz lub kiedykolwiek, rządowi jednego kraju coś, czego nie oferowaliśmy rządom wszystkich krajów są bezpodstawne.

Rządy, a przede wszystkim służby wywiadowcze wielu krajów patrzą niechętnie na BlackBerry, ponieważ oferuje ono swoim użytkownikom mechanizmy bezpieczeństwa, praktycznie uniemożliwiające służbom wywiadowczym przechwytywanie prowadzonej z nich komunikacji internetowej. Więcej na ten temat tutaj .

Sytuacja wygląda bardzo nieprzyjemnie dla RIMa. Co prawda ma on nadal dominującą pozycję na rynku amerykańskim, ale jest stopniowo podgryzany przez iPhona i Androida, a przykład dwóch krajów może skusić kolejne do pójścia w ich ślady. Kraje, które naciskały na RIM w sprawie dostępu do szyfrowanej komunikacji BlackBerry, to Kuwejt, Bahrajn i przede wszystkim Indie.

[via Ars Technica ]

Maciej Starzycki

embed

BlackBerry Torch 9800 czarny

  • Rodzaj telefonu: Dotykowy
  • Aparat cyfrowy: 5 Mpx
  • System operacyjny: BlackBerry 6
  • WiFi

3 opinie

Podstawowe informacje o BlackBerry Torch 9800 czarny

Parametry techniczne

Funkcje

Komunikacja

Parametry fizyczne

Porównaj ceny tego produktu >

dane dostarcza:

embed
Więcej o: