Syntetyczna kość równie skuteczna, co naturalna

Opracowany na Uniwersytecie Londyńskim ceramicznym materiał stymuluje odrastanie dookoła implantu naturalnej kości.

Opublikowane w "Proceedings of the National Academy of Sciences" badanie przeprowadzone przez zespół pod przewodnictwem prof. Joosta de Bruijna pokazuje, że ceramika z fosforanu wapnia stymuluje wzrost kości przez przyciąganie do siebie komórek macierzystych oraz naturalnych czynników wzrostu. Cytując prof de Bruijna:

Szybkość naprawy kości przy zastosowaniu tego materiału dorównuje tradycyjnym przeszczepom wykorzystującym własną kość pacjentu. A od innych syntetycznych substancji do przeszczepów odróżnia go zdolność do przyciągnięcia komórek macierzystych oraz naturalnych czynników wzrostu caiła, dzięki czemu dookoła przeszczepu tworzy się nowa, mocna, naturalna kość.

Badanie przetestowało różne materiały ceramiczne, porównujące je do przeszczepów z naturalnej kości oraz dostępnego już w handlu materiału ceramicznego zawierające sztuczne czynniki wzrostu. Uszkodzenia kości naprawione fosforanem wapnia leczyły się równie szybko co naprawiane naturalną kością oraz syntetykiem ze sztucznymi czynnikami wzrostu (które mają dość niepożądane efekty uboczne w postaci tworzenia się kawałków kości w tkankach miękkich w okolicy uszkodzenia).

Mechanizm stymulowania wzrostu kości dookoła syntetycznych implantów nie został jeszcze zidentyfikowany, ale badanie jest dość obiecujące z perspektywy naprawy kości w przyszłości. Zwłaszcza, że w starzejącym się społeczeństwie złamania będą stanowiły coraz poważniejszy problem.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: