Albert Einstein: dlaczego musieliśmy stworzyć bombę atomową?

6 sierpnia minęło 65 lat od momentu, w którym bomba atomowa spadła na Hiroszimę. W sieci opublikowano list Alberta Einsteina do prezydenta Roosevelta, z którego dowiadujemy się, dlaczego konieczne było stworzenie pierwszej bomby atomowej.

List Alberta Einsteina w sprawie bomby atomowej

2 sierpnia 1939 roku Albert Einstein wysłał specjalny list do prezydenta Roosevelta. W liście zawarta opisana jest możliwość stworzenia nowego rodzaju bomby o nieznanej do tej pory sile i obawa Einsteina przed tym, że Adolf Hitler i nazistowskie Niemcy jako pierwsi wykorzystają potęgę energii nuklearnej. Powszechnie uważa się to za główny powód przystąpienia do prac nad stworzeniem bomby atomowej przez USA.

List ten został opublikowany z okazji rocznicy pierwszego testu bomby atomowej. Jego pełną treść możecie przeczytać tutaj .

Przypomnijmy, że III Rzeszy nie udało się stworzyć bomby atomowej (choć prowadzono badania nad jej tworzeniem). 6 sierpnia 1945 Amerykanie zrzucili na japońską Hiroszimę bombę atomową, a 3 dni później powtórzyli to w Nagasaki.

Warto zauważyć, że pomimo poparcia prac nad amerykańską bombą atomową, Einstein zawsze był jednak przeciwny rozwojowi tej technologii, gdyż uważał że w nieodpowiednich rękach może ona stanowić duże zagrożenie.

Nie wiem na co będzie trzecia wojna światowa, ale czwarta będzie na pewno na maczugi.

- powiedział kiedyś wymownie Albert Einstein.

Poznaj 10 rzeczy, które warto wiedzieć o broni nuklearnej

Via [ MB ]

Mariusz Koryszewski

Więcej o: