W pierwszej dziesiątce znalazło się aż sześć modeli tej marki. W dwudziestce aż połowa nosi nazwę Asus. Następne w kolejności to netbooki Samsunga - cztery modele i Acer z trzema swoimi produktami. Prym wiodą 10 calowe modele, wśród pierwszych dwudziestu znajduje się ich aż czternaście, wśród trzydziestu aż dwadzieścia cztery. W lipcu zdecydowanie rzadziej rozglądacie się za 12 calowymi modelami. W całej stawce to tylko sześć modeli.
Pierwsze trzy miejsca zajmują Asus Eee PC 1005PE , Asus Eee PC 1201N, oraz Samsung NP-N150-JA01PL . Pierwszy i ostatni z nich to flagowe netbooki producentów. Ich największą zaletą jest relatywnie niska cena (między 1000 a 1100 złotych) i klasycznie netbookowe podzespoły. W tym procesor Atom N450, grafika GMA 3150, 1 GB pamięci RAM i łączność WiFi/n. Oba też były szeroko reklamowane w dużych sklepach elektronicznych. Dodatkowo, netbook Samsunga, który w swoich założeniach miał być najtańszym i estetycznie najbezpieczniejszym modelem tego producenta, okazał się na tyle udaną propozycją, że w perspektywie następnych kilku miesięcy pojawi się jego nowsza odsłona. N150 plus.
Spośród trójki, najciekawszy jest Asus Eee PC 1201N . Awansował on z trzeciego miejsca na drugie pod względem zainteresowania internautów. Choć netbook opiera się na nieco innym niż wspomniane procesorze Intel Atom 330, posiada większy o dwa cale ekran i analogicznie wyższą rozdzielczość 1366x768 pikseli. Dodatkowo, komputer wyposażony jest w kartę graficzną nVidia GeForce 9400M, oraz 2 GB pamięci RAM. Całość waży niecałe 1,5 kg. Gdyby nie procesor Intel Atom można by 1201N traktować jako przenośną platformę do mniej skomplikowanych gier PC. Cena 12 calowego Asusa waha sie między 1600 a 2000 złotych.
Ciekawostką w zestawieniu była obecność netbooka fińskiego producenta telefonów komórkowych - Nokia Booklet 3G . Nie można mu odmówić pewnego szczególnego uroku. Zwłaszcza, że komputer, oprócz charakterystycznej stylistyki oferuje także solidne, netbookowe podzespoły - procesor Intel Atom Z530, matrycę 1280x720 i modem 3G. W sklepach internetowych można go kupić już za 1800 złotych. Choć cena sięga czasem nawet i 2800 złotych.
Wśród laptopów klasycznie dominuje przekątna 15,6 cali. W pierwszej dziesiątce znalazły się tylko takie modele. Coraz częściej szukacie także 17,3, oraz 16 calowych matryc. Nie są one póki co szczególnie popularne. Ich odsetek stanowi mniej niż 30% wyników wyszukiwań. W przypadku "dorosłych" komputerów, na liście znalazły się chyba wszystkie obecne w Polsce marki. Co prawda prym wiedzie Samsung, następnie Toshiba i Sony. Różnice są jednak na tyle niewielkie, że nie można mówić o dominacji któregokolwiek z producentów.
Niemniej jednak w pierwszej trójce znalazły się właśnie dwa modele Samsunga R580 i R530 , oraz, na drugim miejscu, Sony Vaio E . Wszystkie trzy z procesorami Intel Core (i3 dla Samsunga i i5 dla Sony) i wydzielonymi kartami graficznymi (nVidia GeForce GT 310M - Samsung i ATI Mobility Radeon HD 5650 w przypadku Sony).
Co ciekawe w całym zestawieniu znalazły się tylko trzy modele, których cena nie przekracza 2000 złotych. Są to Asus K50C (Celeron M220, grafika SiS Mirage, WiFi/n, brak Bluetooth, oraz systemu operacyjnego), IdeaPad G550L (Dual Core T4300 2,1, Intel GMA X4500M, 3 GB pamięci RAM, bez Bluetooth i systemu operacyjnego; 2,7 kg wagi), oraz daleko w rankingu, wyceniony na około 1900 złotych - IdeaPad G555-1 (Athlon II M320 2,1, grafika ATI Mobility Radeon HD 4550, 2 GB pamięci RAM, WiFi/n, Bluetooth, Windows 7 HP). Jeśli nie brać ich pod uwagę, szukacie laptopów, których cena zdecydowanie oscyluje między 2500 a 3500 złotych. W pierwszej dwudziestce jest takich komputerów aż 16 modeli. Najdroższy w całym zestawieniu jest 17,3 calowy Dell Vostro 3700 za nawet 4275 złotych, wyposażony w procesor Intel Core i5-430M, 4 GB RAM, kartę graficzną GeForce GT 330M, 17,3 calową matrycę 1600x900, DVD-RW i system Windows 7 Professional.
Jak już zauważyliśmy miesiąc temu, można pokusić się o wniosek, że laptopami zupełnie zawładnęły procesory Intela, a w szczególności Core i3 oraz Core i5, które podzieliły się po równo w naszym zestawieniu. W pierwszej trzydziestce znalazł się tylko jeden AMD (Athlon M220 w IdeaPadzie G555 -1 ) i trzy inne Intele. Co więcej, z aktualnego zestawienia można wywnioskować, że "na poważnie" swoje panowanie rozpoczęły wydzielone układy graficzne. Tu, zupełnie jak w świecie komputerów stacjonarnych, rynek podzieliły między siebie ATI oraz Nvidia. W tym przypadku po równo.
Kategoria głośników do komputerów jeszcze bardziej niż w ubiegłym miesiącu uległa marce Logitech. Co prawda w zestawieniu trzydziestu najczęściej wyszukiwanych, produktów tego producenta jest równo dziesięć, osiem z nich znajduje się w właśnie w pierwszej dziesiątce. Zaczyna się od najdroższego w całym zestawieniu systemu Logitech Z-5500 za około 1500 złotych. Następnie, prawie dwukrotnie rzadziej wyszukiwany, reklamowany jako zestaw sprofilowany pod gry - Logitech X-540 . Na trzeciej pozycji znajdziemy stuwatowy zestaw 2.0 Microlab SOLO6C . Nie jest to pierwotnie zestaw komputerowy, ale dzięki wysokim osiągom i relatywnie niskiej cenie, z powodzeniem funkcjonuje jako taki. Na siódmym miejscu znalazł się Creative z zestawem Creative Inspire T6100 .
Tuz poza pierwsza dziesiątką znajdują się głośniki Geniusa oraz aż dziewięć propozycji Creative'a. W tym, sklasyfikowane ostatnim razem w pierwszej dziesiątce głośniki GigaWorks T40 II oraz GigaWorks T3 .
Ceny wyszukiwanych zestawów zdają się oscylować wokół 200-250 złotych. Przynajmniej połowę głośników w zestawieniu da się kupić za wspomniane 250 złotych . Koszt drugiej połowy waha się głównie między 300 a 600 złotych. Ponadto, 50% stawki stanowią głośniki 2.1, czyli połączenie skrzyni niskotonowej i dwóch średnio-wysokotonowych satelitów. W całym zestawieniu tego typu rozwiązanie to prawie 60% wyszukiwanych produktów. Zdecydowaną przewagę zyskują jednak dopiero w trzeciej dziesiątce, przez pierwsze dwie dzieląc wyniki wyszukiwania po równo z rozwiązaniami 5.1.
Prym wiodą Nokie (aż 17 modeli w zestawieniu Top30) i Samsungi (8 modeli, z czego aż 5 w pierwszej dwunastce). W pierwszej dziesiątce nie trafiła się żadna inna marka. Szukacie przede wszystkim telefonów z ekranami dotykowymi . Jeśli zwracacie uwagę na bardziej tradycyjne - z klawiaturami - muszą odznaczać się ekskluzywnym wyglądem i bogatymi funkcjami.
W pierwszej trójce znalazły się Nokia 5230 , utrzymująca się na pierwszym miejscu już przynajmniej od półtora miesiąca, oraz Samsung GT-S5230 Avila . Oba wycenione na 600-700 złotych i oferujące łatwy początek przygody z dotykowymi interfejsami. Dalej, bardziej skomplikowany i przynajmniej dwukrotnie droższy Samsung GT-S8500 Wave oraz biznesowa Nokia E52 . Wszystkie cztery modele cieszą się bardzo zbliżonym zainteresowaniem. Z tych ciekawszych, w pierwszej dziesiątce znalazły się także Samsung i8000 OMNIA II , uważany za logicznego następcę Avili, oraz biznesowa Nokia E72 , wyposażona w klawiaturę QWERTY.
Niepozorną nowinkę Samsunga - model Galaxy S GT-i9000 odnajdziemy dopiero na 19-tym miejscu w rankingu. Jest ona niemal czterokrotnie rzadziej wyszukiwana niż najwyżej sklasyfikowana Nokia 5230. Model jednak nie wkradł się jeszcze do reklam i telewizji, jak miało to miejsce w przypadku innych, cieszących się największą popularnością aparatów.
Najdroższy w całym zestawieniu, wyceniany nawet na 2600 złotych, Sony Ericsson U1 Satio , sklasyfikowany został dopiero na 29-tym miejscu. W zestawieniu pojawił się także brakujący w ubiegłym miesiącu LG GT540 Swift . Nie zajął jednak zbyt wysokiej lokaty.
Nastąpił znaczący zwrot zainteresowania w kierunku telefonów z interfejsem dotykowy m . W pierwszej dziesiątce aparatów z różnymi rodzajami klawiatur naliczyć można zaledwie trzy modele, w całej trzydziestce tylko dwanaście. Jednocześnie wzrosła w porównaniu z ubiegłym zestawieniem, średnia wartość telefonów, cieszących się największym zainteresowaniem.
Dotykowo i coraz drożej . To wnioski z dzisiejszego zestawienia.
Łukasz Cichy