Microsoft wydaje darmowy podręcznik cyberbezpieczeństwa dla nastolatków

Ebook "Own Your Space" (niestety, dostępny tylko w języku angielskim) można pobrać z Microsoft Download Center lub z dedykowanej strony Own Your Space. http://www.amazon.com/Own-Your-Space-Yourself-Online/dp/0321426428

Udostępniony przez Microsoft ebook jest oparty o papierową książkę wydaną 2 lata temu, napisaną przez Lindę McCarthy, byłego starszego dyrektora ds. bezpieczeństwa internetowego w Symantecu. Jej docelowymi odbiorcami są nastolatki, ale i ich rodzice mogą skorzystać z lektury. Wydanie z 2010 zostało zaktualizowane przez cały zespół ekspertów bezpieczeństwa i ozdobione ilustracjami w stylu anime, a cyborg-nastolatek na okładce został zastąpiony przez scyborgizowaną nastolatkę z białymi włosami, dodany został też napis "Compliments of Microsoft" ("Z pozdrowieniami od Microsoftu").

Wbrew pozorom, książka nie jest microsoftowym narzędziem propagandowym. No dobrze, może czasem widać lekkie skrzywienie. O innych przeglądarkach autorzy piszą, całkowicie zgodnie z prawdą, że "Jeżeli nie jesteś zadowolony ze swojej dotychczasowej przeglądarki, to jest to całkiem OK. Wprawdzie użytkownicy Internet Explorera stanowią większość, ale mała część użytkowników woli stosować Firefoksa. ( ) Istnieją również inne niezależne przeglądarki, takie jak Opera czy Google Chrome.". Co więcej, w dalszej części rozdziału o przeglądarkach można znaleźć szczegółowe informacje jak zwiększyć poziom bezpieczeństwa przy korzystaniu z IE8, Firefoksa i Chrome.

Autorzy książki przepraszają też, że umieścili wyłącznie zrzuty ekranu z Windows 7, ponieważ dodanie wszelkich innych możliwych systemów nie było praktyczne w tym wydaniu jednak planują stworzenie wkrótce załącznika z informacjami przeznaczonymi dla użytkowników systemów Apple.

Co więcej, książka jest nie tylko darmowa, ale też wydana na licencji Creative Commons. Wygląda bardzo ciekawie i pozostaje tylko bić brawo tej akcji, oraz mieć nadzieję, że prędzej czy później pojawi się polskie tłumaczenie książki. W końcu bezpieczeństwo komputerowe to przede wszystkim kwestia odpowiedniej wiedzy i nawyków, a te można uzyskać tylko przez edukację.

[ Own Your Space , via Lifehacker ]

Leszek Karlik

Więcej o: