LG HX900 - pierwsze kino domowe z dźwiękiem 3D?

LG zaprezentowało HX900 na targach IFA 2010 w Berlinie. Jego zaletą ma być "prawdziwy, głęboki i niepowtarzalny dźwięk 3D". System LG HX900 faktycznie różni się od innych systemów kina domowego - składa się z czterech głośników kolumnowych oraz aż dwóch subwooferów. Tylko czy to sprawia, że dźwięk bedzie w 3D?

Kino domowe 3D różni się od innych tym, że posiada 3 następujące rozwiązania.

1.Vertical 3D Effect Channel - pozwala na emisję dźwięku przez górną część czterech głośników satelitarnych, a powstające w ten sposób fale dźwiękowe mają wypełniać przestrzeń nad głowami widzów, tworząc złudzenie, że znajdują się oni w samym środku filmu.

2. Podwójny układ subwooferów - umieszczenie głośników niskotonowych po przeciwnych stronach ma poprawić głębię basów, wypełniając równolegle cały pokój.

3. Cinema Dome Effect - funkcja ta rozszerza zasięg dźwięku w pionie i w poziomie, dzięki czemu widzowie są nim otoczeni z każdej strony.

Te trzy innowacyjne rozwiązania zapewniają nie tylko czystszy i potężniejszy dźwięk; tworzą one całkiem nowe królestwo dźwięku, który jest tak realistyczny, przejmujący i imponujący, jak najbardziej spektakularne filmy 3D

- powiedział Simon Kang z LG.

Królestwo dźwięku od LG? Niekoniecznie

Hmm... o ile obraz 3D ma swój sens i daje zauważalny, charakterystyczny efekt, o tyle dźwięk 3D może być trochę wymysłem marketingowym. Przecież dźwięk z każdego kina domowego jest przestrzenny i otacza widza - dotychczasowe systemy kina domowego dają rewelacyjne efekty przestrzenności i uczestnictwa w akcji filmu. Kino domowe 3D to raczej wizerunkowy sposób odróżnienia się od innych produktów niż faktyczne korzyści. Wizualnie kino prezentuje się dość ciekawie, ale jak dla mnie jest trochę zbyt ekscentryczne.

Mariusz Koryszewski

Więcej o: