Najczęstsze powody unfriendowania na Facebooku

Badanie na próbce ponad 1500 użytkowników Facebooka ustaliło najczęstsze powody usuwania ludzi z listy znajomych.

Doktorant z Uniwersytetu Kolorado w Denver, Christopher Sibona przeprowadził badanie po stwierdzeniu, że badacze poświęcili dużo czasu na badanie w jaki sposób powstają przyjaźnie online, ale nie ma specjalnie materiałów zajmujących się tym, w jaki sposób przyjaźnie się kończą. Przeprowadził więc ankietę na Twitterze, na którą uzyskał ponad 1500 odpowiedzi. Wyniki badania mają być opublikowane w styczniu na Międzynarodowej Konferencji Nauk Systemowych na Hawajach.

Powód numer jeden? Częste, mało istotne posty. Ciągłe wrzucanie informacji o ulubionym zespole i temu podobne informacje

Powód numer dwa? Pisanie na kontrowersyjne tematy, takie jak religia czy polityka.

Powód numer trzy? Niestosowne komentarze - grubiańskie czy rasistowskie treści.

Sibona ustalił, że istnieje coś w rodzaju hierarchii dominujących i uległych związków, na przykład osoby, które wysłały prośbę o dodanie ich do listy znajomych częściej były nagle z niej usuwane, a osoby usuwające kogoś ze swojej listy znajomych wydawały się częściej być stroną dominującą w danym związku. Cytując:

W świecie przyjaźni offline jest dużo więcej niuansów. Nie trzeba do kogoś podchodzić i prosić, żeby stał się przyjacielem. Online tak nie jest, co może być czasem niezręczne.

Badanie pokazało, że większość przypadków unfriendowania (57 procent) było spowodowane przez zachowanie online, natomiast 26,9 procent przez zachowanie offline.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: