Zrobili sobie film

Grupa entuzjastów oprogramowania Blender opublikowała w sieci profesjonalny film krótkometrażowy przygotowany tym programem.

Blender został stworzony jako oprogramowanie komercyjne, jednak kiedy jego twórcy ogłosili przerwanie prac nad dalszym rozwojem, użytkownicy Blendera zorganizowali się, zebrali pieniądze i wykupili wszystkie prawa do Blendera od firmy, która go stworzyła. Wykupiony Blender został udostępniony jako oprogramowanie otwarte (open source, na licencji GNU), co oznacza, że każdy może Blendera ściągnąć, używać go i modyfikować, tworząc wersje dostosowane do swoich potrzeb. Nad dalszym rozwojem projektu czuwa powołana przez użytkowników Fundacja Blendera.

Aby pokazać możliwości Blendera i znaleźć wyzwania dla jego dalszego rozwoju, Fundacja Blendera co jakiś czas sponsoruje projekty artystyczne wykorzystujące to oprogramowanie. Ostatnim z nich jest projekt Durian, którego efektem jest opublikowany właśnie 15-minutowy film animowany Sintel, wykonany w całości przy użyciu Blendera i innego otwartego oprogramowania.

Produkcja Sintela kosztowała 400 tysięcy euro, wyłożonych przez kilkunastu sponsorów, m in. Fundację Blendera, firmę DivX, Niderlandzki Fundusz filmowy, i innych. Reżyserował Colin Levy z USA, scenariusz napisała Esther Wouda z Holandii, kierownikiem artystycznym był Francuz, David Revoy a muzykę napisał Jan Morgenstern z Niemiec. Głosu bohaterom użyczyli Halina Reijin i Thom Hoffman. Cały zespół Projektu Durian liczył 19 osób.

Cały film i wszystkie materiały produkcyjne zostały udostępnione na licencji Creative Commons, Sintela można obejrzeć poniżej, albo legalnie ściągnąć ze strony pobierania . Licencja pozwala na dalsze rozpowszechnianie i wykorzystanie Sintela przy zachowaniu warunków licencji (zamieszczenie informacji o prawach autorskich).

W komentarzach na YouTube ktoś żąda innego zakończenia. Dzięki udostępnieniu filmu na otwartej licencji, może takie dorobić, jeśli naprawdę chce.

[Na podstawie sintel.org ]

=alx

Więcej o: