NASA rozpoczyna prace nad wieloletnimi misjami kosmicznymi

Podczas niedawnego spotkania kalifornijskiej fundacji Long Now, Simon Worden, szef ośrodka badawczego NASA w Ames, ujawnił, że prowadzone są prace, których celem jest stworzenie statku do jednokierunkowej załogowej podróży na Marsa.

Fundacja Long Now to organizacja której celem jest promowanie myślenia długoterminowego, w skali tysięcy i dziesiątków tysięcy lat. Jednym z ich projektów jest zegar mogący mierzyć czas nieprzerwanie przez dziesięć tysięcy lat (na zdjęciu), który zainspirował pisarza Neala Stephensona do napisania powieści "Anathem" (Peanatema).

Jednak podczas spotkań z serii Long Conversations (długie rozmowy) ujawnione zostały plany nieco mniej dalekosiężne. NASA ze wsparciem DARPA (Agencja Zaawansowanych Problemów Obronnych) rozpoczęły wstępne prace nad projektem statku kosmicznego do długoterminowych podróży.

Wymaga to opracowania zupełnie nowych rodzajów napędów kosmicznych. Teraz używane są napędy rakietowe, które  stworzone zostały w celu wynoszenia ładunku z Ziemi na orbitę i ze względu na ilość zużywanego paliwa mogą działać najwyżej kilkadziesiąt minut. Napędem nie mającym tego ograniczenia może być napęd mikrofalowy - energia jest przesyłana z Ziemi w postaci wiązki mikrofal, na statku dzięki tej energii można podgrzać masę reakcyjną do bardzo wysokiej temperatury, przez co z niewielkiej ilości używanej masy reakcyjnej można uzyskać duży ciąg.

Oprócz nowych napędów, podróż międzyplanetarna wymaga opracowania nowych strategii eksploracji, i zdobycia funduszy. Ze wstępnych szacunków wynika, że wysłanie ludzi na Marsa będzie kosztowało około 10 miliardów dolarów. Worden stwierdził, że rozmawiał na temat wsparcia programu "stuletniego kosmolotu" z Larrym Page'em, współtwórcą Google, i jedno z pytań miliardera brzmiało "a czy da się zejść z koszami do jednego miliarda?".

Na razie jednak budżet całego programu wynosi trochę ponad milion dolarów i poszukiwani są fundatorzy dalszych badań.

[Na podstawie Kurzweil AI via Endgadget ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: