"Patelnie przyszłości" nagrodzone Noblem

Naukowcom udało się wytworzyć nowy materiał, który może w przyszłości zastąpić teflon.

Laureat tegorocznej nagrody Nobla, prof. Andre Geim został nagrodzony wraz ze swoim kolegą, prof. Konstantinem Nowosiełowem za badania nad grafenem, czyli cienką warstwą węgla o grubości jednego atomu.

Teraz jego zespół zmodyfikował grafen, tworząc fluorografen - materiał o podobnych właściwościach chemicznych i odporności termicznej co teflon, ale grubości jednej cząsteczki, tak jak grafen. Materiał ten ma również podobną co grafen, bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną, jednak w przeciwieństwie do grafenu jest izolatorem a nie przewodnikiem, jest również przeźroczysty dla światła widzialnego. Cytując dr Rahula Naira, jednego z naukowców pracującego nad nowym materiałem:

Właściwości fluorografenu są zdumiewająco zbliżone do właściwości teflonu, ale nie jest on tworzywem sztucznym. To w zasadzie idealny, mający grubość jednej cząsteczki kryształ, i jest bardzo wytrzymały mechanicznie, podobnie jak jego rodzic. To istotna różnica z punktu widzenia możliwych zastosowań.

Fluorografen może być w przyszłości wykorzystany do wytwarzania diod emitujących światło, jako ultracienka powłoka ochronna (podobna do teflonu), czy też w materiałach kompozytowych.

Wyniki badania zostały przedstawione w czasopiśmie "Small". Prace nad fluorografenem były szeroko zakrojone i uczestniczyły w nich grupy badawcze z Chin, Holandii, Rosji oraz Polski.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: