Tim Berners-Lee: Niech żyje zdecentralizowana Sieć

Prawie 20 lat po uruchomieniu pierwszej strony www Tim Berners-Lee wskazuje na zagrożenia dla uniwersalności Sieci.

Tim Berners-Lee , współtwórca sieci WWW, w tekście dla Scientific American stwierdza, że dwoma podstawowymi cechami Internetu jest uniwersalność i zdecentralizowana natura. Ostatnio jednak zauważyć można tendencję dążącą do fragmentaryzacji Sieci. Gdzie szukać przyczyn takiego podejścia? W serwisach społecznościowych.

Berners-Lee uważa, że serwisy takie jak Facebook czy LindedIn przyczyniają się do izolacji informacji, a przez to do fragmentaryzacji Sieci. W jaki sposób? Przez to, że zbierają nasze dane i w zamian dostarczają nam spersonalizowane treści. Problem w tym, że takie treści dostępne są wyłącznie na stronach danego serwisu, a informacji które tam wprowadzimy praktycznie nie jesteśmy w stanie już wydostać.

Im więcej informacji tam [na Facebooka - przyp.red.] wprowadzamy, tym bardziej są one zamknięte

czytamy w Scientific American.

Warto pamiętać o szerszym kontekście całej wypowiedzi. Obecnie toczy się spór między Facebookiem a Google dotyczący właśnie danych użytkowników. Najpierw Google odciął serwis Zuckerberga od dostępu do Gmaila, więc osoby korzystające z Facebooka nie mogą już sprawdzić kto z ich znajomych z poczty ma już konto w serwisie. Teraz Facebook oficjalnie usunął Gmaila z listy usług z których można importować kontakty.

Więcej o: