Jak Polacy korzystają z mobilnego Internetu?

Opera przedstawiła nowy raport dotyczący stanu sieci mobilnej. Uwzględnia on także zachowania Polaków. Od innych nacji różni nas zwłaszcza to, że wciąż częściej korzystamy z Internetu stacjonarnego, niż mobilnego.

Opera co miesiąc przedstawia nowy raport dotyczący stanu mobilnego internetu na całym świecie. Teraz przeprowadzono dodatkowe badanie na grupie użytkowników w wieku 18-27 lat z krajów takich jak Polska, Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Nigeria, Rosja, RPA, Ukraina, Wielka Brytania, Wietnam, Brazylia i Niemcy. Według Opery właśnie te rynki należą do rozwiniętych lub rozwijających się jeśli chodzi o korzystanie z Internetu w komórce.

Warto podkreślić, że badanie obejmuje wyłącznie użytkowników przeglądarki Opera Mini, więc może nie być w pełni wiarygodne. Brało w nim udział 300 tysięcy respondentów.

Czym więc wyróżniali się Polacy na tle innych narodowości?

Plus

Polacy często edytują WikipedięPolacy często edytują Wikipedię Fot. Opera

Stwierdziliśmy, że czytamy książki nawet wówczas, gdy nie są potrzebne nam do szkoły. Pod tym względem wyprzedzają nas jedynie Wietnamczycy. Na drugim końcu zestawienia znajdują się mieszkańcy Indii oraz Indonezji.

Wysyłamy listy pisane ręcznie , nie tylko maile. To pytanie może być traktowane jako podchwytliwe, ponieważ zostało sformułowane "Czy kiedykolwiek wysłałeś własnoręcznie napisany list pocztą?". Chyba większość z nas może na takie pytanie odpowiedzieć twierdząco.

Przesyłamy filmy na serwisy takie jak YouTube. Pod tym względem wyprzedzają nas jedynie użytkownicy mieszkający w USA oraz Brazylii.

Przyczyniamy się do rozwoju Wikipedii . Na pytanie "Czy kiedykolwiek edytowałeś Wikipedię?" padło najwięcej negatywnych odpowiedzi w całej ankiecie ( co specjalnie nie dziwi ), ale w dalszym ciągu to najwięcej osób z Polski stwierdziło, że przyczynia się do rozwoju Wolnej Encyklopedii.

Minus

Polacy częściej korzystają z Internetu stacjonarnego niż mobilnegoPolacy częściej korzystają z Internetu stacjonarnego niż mobilnego Fot. Opera

Najmniej ze wszystkich przedstawicieli ankietowanych krajów korzystamy z Internetu w telefonie aby prowadzić własnego bloga . Podobnie zachowują się też Niemcy, Wietnamczycy i Amerykanie.

Za nieeleganckie uważamy korzystanie z telefonu komórkowego podczas kolacji w restauracji . Co więcej - jesteśmy na to najbardziej wyczuleni. Nie powinniśmy zatem wychodzić z mieszkańcami Indii oraz Nigerii, ponieważ dla nich napisanie SMS-a przy stole nie jest oznaką braku manier.

Już wkrótce Internet mobilny będzie bardziej popularny niż stacjonarnyJuż wkrótce Internet mobilny będzie bardziej popularny niż stacjonarny Fot. Morgan Stanley

Najbardziej rzuca się w oczy dysproporcja między Polakami a innymi narodowościami jeśli chodzi o sposób korzystania z Internetu. Polacy twierdzą, że z Siecią częściej łączą się z komputera stacjonarnego lub laptopa niż z urządzenia mobilnego. Podobnie zachowują się Niemcy oraz Amerykanie. Twórcy raportu Opery stwierdzają, że jest to dziwne o tyle, że w Polsce jest duży odsetek użytkowników smartfonów. Oprócz tego firma Morgan Stanley zakłada, że Internet mobilny będzie rozwijał się dużo bardziej dynamicznie niż stacjonarny, a za dwa lata sprzedaż smartfonów ma być większa niż sprzedaż komputerów stacjonarnych .

Joanna Sosnowska

Zobacz jeszcze:

200 pomysłów na prezenty - zobacz je wszystkie

Więcej o: