Rząd USA blokuje 70 stron WWW - całemu światu

Urząd Imigracji i Służb Celnych USA (ICE - Immigration and Customs Enforcement) zablokował 70 stron WWW. Na poziomie DNS, na całym świecie.

W ramach zwalczania piractwa intelektualnego i kopiowania produktów ICE, na podstawie nakazu sądu, przejęło 70 domen, przechwytując je na poziomie serwerów DNS. To serwery, które przekładają wpisane przez ludzi nazwy typu www.gazeta.pl na rozumiane przez komputery adresy IP, takie jak 80.252.0.145 . Zablokowane domeny zawierały strony powiązane z dystrybucją i sprzedażą podróbek (np. louis-vuitton-outlet-store.com ), a także wyszukiwarkę torrentów o nazwie torrent-finder.com .

Sprawa jest tutaj o tyle niepokojąca, że torrent-finder.com (funkcjonujący dalej pod adresem torrent-finder.info ) nie zawiera żadnych danych umożliwiających naruszenia praw własności intelektualnych, a jedynie wyszukuje je na innych stronach - podobnie jak Google. Jednak dziwnym trafem domeny Google, Bing oraz innych wyszukiwarek nie zostały przejęte przez amerykańskich celników.

Jako, że przejęcie zostało dokonane na poziomie DNS, strony zostały zablokowane dla użytkowników z całego świata - w związku z tym w Polsce również nie możemy skorzystać z torrent-finder.com, a po wejściu ukazuje się wielka plansza informująca, że nazwa domeny została przejęta przez urząd celny, na podstawie nakazu sądowego wydanego przez sąd rejonowy Stanów Zjednoczonych. O ile to, czy strona torrent-finder.com narusza czy też nie narusza przepisów obowiązujących w Stanach mogą się amerykańscy prawnicy spierać długo i namiętnie, o tyle z pewnością nie naruszała ona żadnych przepisów obowiązujących w Polsce - a i tak została nam zablokowana.

Jest to możliwe dzięki temu, że ICANN (Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów), czyli organizacja przyznająca numery IP domenom znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych i podlega amerykańskiemu rządowi, który w ten sposób kontroluje cały światowy Internet. Przynajmniej tak długo, jak inne kraje nie postanowią stworzyć własnych, konkurencyjnych organizacji aby uniezależnić się od arbitralnych decyzji Stanów Zjednoczonych. Działania takie jak piątkowe, unilateralne przejęcie 70 domen na całym świecie mogą przyśpieszyć nadejście tej chwili.

[na podstawie Panoptykon , Torrent Freak ]

Leszek Karlik

Więcej o: